Ricin, jed skočce je 4 000x jedovatější než strychnin, 6 000x jedovatější než kyanid. Přesto je tato rostlina v mnoha ohledech užitečná a zajímavá. Skočec je neobvyklá letnička, kterou se nemusíme bát pěstovat, pokud dodržíme základní pravidla bezpečnosti.

Smrtící kráska možná roste i na vaší zahradě

Skočec obecný (Ricinus communis) pochází nejspíš ze severovýchodní Afriky a jihozápadní Asie. Ve své domovině dorůstá výšky až 5 metrů. V našich podmínkách se pěstuje jako jednoletá, asi tři metry vysoká okrasná rostlina. A není divu, do zahrady vnáší pestrost ve formě nafialovělých stonků a listů, nažloutlých květů a červených plodů. Tyto plody obsahují hnědá semena se zvláštní kresbou. Tvar těchto semen připomíná nasáté klíště, což se odrazilo i v jeho pojmenování (Ixodes ricinus). Skočci se někdy také přezdívá Jonášovo stínidlo; pod touto rostlinou prý odpočíval biblický Jonáš poté, když ho velryba vyvrhla na břeh.

Neposedná semena plná jedu

V době zrání plody skočce praskají a semena vyskakují ven, odtud i český název rostliny. A právě olejnatá semena obsahují jed ricin. Smrtelná dávka pro dospělého člověka je 15-20 semen, dítěti jich stačí jen 3-5. Ricin je velmi účinný jed, patří mezi buněčné jedy (cytotoxiny). Člověka dokáže usmrtit množství o velikosti špendlíkové hlavičky.

První potíže se dostavují 2 hodiny po otravě ricinem, ale objevit se mohou i po 3 dnech. Závisí na způsobu podání a množství jedu (velké nebezpečí hrozí, pokud semena rozkoušeme). Otrava se projevuje nevolností, zvracením, bolestí hlavy, pálením v ústech, průjmem, střevní kolikou a vnitřním krvácením. Smrt nastává v důsledku selhání orgánů, obvykle třetí až pátý den po otravě.

Deštníková vražda a smrtící dopisy

Výroba ricinu je poměrně jednoduchá a levná, což zvyšuje riziko jeho zneužití jako biologické zbraně. Například v roce 1978 byl ricinem zavražděn spisovatel a disident Georgi Markov. Traduje se, že jed se mu do těla dostal pomocí deštníku, kterým ho útočník (s velkou pravděpodobností agent KGB) bodl do nohy a tak vpravil kulku obsahující ricin. Pokusu o otravu ricinem čelil v roce 2013 americký prezident Barack Obama. Dopis obsahující jedovatý ricin byl včas zadržen v rámci kontroly pošty určené pro Bílý dům. V současné době je už k dispozici protijed, na kterém vědci dlouho pracovali.

Skočec jako užitková rostlina

Přes všechna nebezpečí se semen skočce ročně sklízí kolem 200 000 tun. Lisuje se z nich totiž ricinový olej, který je neškodný a má mnohá využití. Při výrobě oleje všechen toxin zůstává v odpadu po lisování, ročně se ho vyprodukuje 200 tun, což by stačilo na 320 smrtelných dávek pro každého člověka na Zemi. Jednoduchou úpravou povařením se jed odstraní a odpad slouží jako krmivo.

Ricinový olej pro zdraví

Ricinový olej nalézá uplatnění v kosmetice při léčbě dermatologických potíží, k regeneraci jizev, k výživě vlasů, redukci vrásek a při vnitřním užití jako projímadlo. Pití ricinového koktejlu je jednou z babských rad pro vyvolání porodu. Výtažky ze skočce se také užívají jako homeopatické přípravky pro podporu laktace i k jejímu zastavení, zde záleží na množství.

První pomoc při otravě

V případě podezření na otravu skočcem vyvolejte zvracení, poddejte živočišné uhlí a co nejrychleji kontaktujte lékaře. Informace o první pomoci při otravách poskytuje Toxikologické informační středisko na telefonních číslech: 224 919 293 a 224 915 402 (nepřetržitá lékařská služba) Více na www.tis-cz.cz.

Obezřetní buďte také při užívání ricinového oleje. Bez správné znalosti dávkování si můžete přivodit vážné zažívací potíže.