Přirozeně zdravá a svěží pleť, která si žádá minimum naší pozornosti – to je asi sen každé ženy. Tenhle základ krásy má (obzvláště s přibývajícími lety) jen pár procent z nás. Dobrá pleť nevyžaduje pro většinu příležitostí make-up. Pokud po ní toužíte, bez práce to obvykle nebude. S „údržbou“ můžete začít například za pomoci olivového oleje, dvou čajových lžiček včelího vosku, lžičky tekutého lecitinu a půl decilitru destilované vody.

Vosk nastrouhejte, přidejte k němu lecitin a čtvrt šálku olivového oleje. Směs zahřívejte ve vodní lázni tak dlouho, dokud se vosk nerozpustí. Poté odstavte, a až začne chladnout, přilévejte destilovanou vodu a jemně míchejte. Nakonec nechte odpočinout v chladničce. Váš domácí krém pro krásnou pleť je hotov. Spotřebujte jej do dvou týdnů, na rozdíl od těch koupených neobsahuje žádné konzervanty.

Čelo bez vrásek?

A jak na vrásky? Voňavý krém, který vám pomůže v boji proti jejich vzniku, můžete zkusit s tímto jednoduchým receptem: Začněte výběrem aroma. Tím jsou v tomto případě myšleny okvětní lístky nebo bylinky. Obvykle jde o okvětí růží. Nechte je vylouhovat alespoň den a půl v malém množství vody. Teprve po této době můžete začít s výrobou. Zvolte si oblíbený olej (většina lidí zůstane u kvalitního olivového), smíchejte jej s medem a voskem ve stejných poměrech. Směs je nutné jemně zahřívat a poté opět nechat vystydnout. Teprve v tu chvíli se do ní vmíchává výluh. Pečlivě sledujte, zda krém stále přijímá vodu. Nemusíte rozhodně použít všechnu. A stejně jako minulý krém, i tento patří do lednice – na dva až tři týdny, déle jeho čerstvost nelze zaručit.

Řasy, kterými oslníte

O pleť je již postaráno, teď se podívejme na dekorativní pečující kosmetiku. Začneme u očí. Zdravou řasenku vyrobíte ze čtyř gramů gelu z aloe pravé, polovičního množství kokosového oleje, gramu včelího vosku a jedné tablety černého uhlí. Myšleno to proti průjmům, které koupíte v lékárně. A jako obvykle, všechny ingredience kromě uhlí smíchejte a ohřívejte v nádobce ponořené do horké vodní lázně. Jemných mícháním spojte všechny složky, odstavte ze sporáku a na jemný prášek nadrcené černé uhlí vmíchejte až na konec.

Jed do oka? Ricinový olej vzbuzuje u laiků děs. Vždyť každý druhý přeci ví, že je skočec jedovatý, jeho toxin zabíjí buňky! Skutečně, 500 mikrogramů ricinu může už způsobit smrt člověka. Přesto si ricinového oleje přírodní medicína velmi váží. Získává se ze semen skočce obecného (Ricinus communis), rostliny, která u nás může vyrůst až do výše tří metrů. Oleje se ale nebojte. Působí jako přírodní projímadlo a mírní lupy a různé vyrážky. Pokud jde o řasy, velmi jim pomáhá, budete-li je opatrně mazat právě ricinovým olejem. Dejte však pozor na oči. Používejte raději třeba vatičku na špejli.

Nezapomínejte na rty

S příchodem chladných dní musíme více pečovat i o rty. Přijde nám proto vhod výživový balzám, který zároveň dokáže nahradit decentní lesk na rty. Co budete potřebovat na jeho výrobu? Polévkovou lžíci oleje ze sladkých mandlí, lžíci kokosového oleje, jojobového oleje, vrchovatou lžíci najemno nastrouhaného včelího vosku a čajovou lžička oleje vitaminu E. Dále pak polévkovou lžíci kakaového másla a mocca lžičku drcených bylinek, třeba rozemleté řepy a ibišku.

Pro výraznější červeň můžete použít také mletý kořen kamejníku barvířského (Alkanna tinctoria), obsahuje totiž alkanovou červeň. Postup je obvyklý – vše kromě bylin a vitaminu E opět smíchejte v horké lázni, po sundání ze sporáku vmíchejte i zbývající ingredience. Směs nechte ztuhnout v malých nádobkách.