obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Zatočte s celulitidou, příroda vám pomůže

Ženy mají – z dnešního úhlu pohledu – vrozenou kosmetickou nevýhodu. Nejčastěji kolem hýždí a stehen, právě tam se jim totiž ukládá více tukových buněk, než mužům. Strašák plavkové sezóny v podobě pomerančové kůže se dá zahnat i s pomocí bylinek.

Nejde o žádnou nemoc, ale vizuální efekt leckteré dívce i paní nedá spát. Na boj s celulitidou přitom není potřeba kupovat ty nejdražší výrobky v lékárnách a drogeriích. Mnoha ženám postačí častokrát nepříliš významná změna životního stylu a čistě přírodní „pomocníci“.

Žít zdravě - a dát si koupel

Drahé krémy? Zkuste to s bylinkami... Drahé krémy? Zkuste to s bylinkami... Zdroj: Shutterstock.com / Valua Vitaly

Pomerančová kůže může být způsobena kouřením, ale třeba i hormonální antikoncepcí, špatnou stravou kombinovanou s minimem pohybu anebo dědičnými faktory. S těmi se bojuje nejhůře. Rady pro ty ostatní jsou jasné: Nekouřit, nepít větší množství alkoholu, zdravěji jíst, cvičit, a třeba, je-li to možné, zkusit jinou antikoncepci. Pomáhá také otužování a masírování „postižených“ míst. Pokud se rádi koupete, zkuste místo klasické pěny do koupele do teplé vody vhodit dvě hrsti rozmarýnu. Pokud jej nemáte po ruce, můžete jej nahradit tymiánem nebo pupečníkem asijským. Tahle u nás nepříliš známá bylinka se v Asii těší velké oblibě. Říká se jí gotu kola a je krom jiného perfektním pomocníkem při regeneraci nervové soustavy.

Uvařte si speciální "anticelu" čaj 

To rozmarýn nemusí skončit jen ve vaně. K boji s celulitidou se vyplatí přidat pomoc vnitřní, tedy například bylinné čaje. Rozmarýn dokáže rozproudit krev, ale také aktivovat trávicí enzymy a uklidnit nervy. Pokud je vaše celulitida spojená s nadváhou, jde o dobrou volbu. Stačí nechat 15 minut louhovat lístky, nezáleží, zda čerstvé či sušené. Podobně jako rozmarýn, z jednodruhových čajů pomáhá také ostropestřec mariánský. V bylinkářstvích a některých specializovaných obchodech si můžete pořídit také směs anticelulotidních bylinek. Poradíme vám, jak tenhle zázrak vyrobit podomácku. Stačí smíchat podobná množství listu černého rybízu, kořene a listu pampelišky, máty, přesličky rolní, březového listu a kopřivy. Příprava je stejná, jako u rozmarýnového čaje.

V boji proti celulitidě je rozmarýn jednička. V boji proti celulitidě je rozmarýn jednička. Zdroj: Wikipedia.org / Mario modesto

Měsíček a krušina, ideální kombinace 

Znáte krušinu olšovou? Tenhle keř či strom vysoký až šest metrů má podivuhodně účinnou kůru. Ta má velmi silné projímavé účinky. Kromě toho se zevně používá na špatně hojitelné rány, hemeroidy – a samozřejmě i celulitidu. Tu ovšem jen jako doplněk měsíčku lékařského v masti. Jak na to?

Pro boj s pomerančovou kůží potřebujete z krušiny kůru. Pro boj s pomerančovou kůží potřebujete z krušiny kůru. Zdroj: Wikipedia.org / AnRo0002

Do půl kilogramu horkého, ale ne škvařícího se sádla vhoďte dvě hrsti sušených oranžových měsíčkových květů a hrst drcené sušené kůry krušiny (tu sušte ideálně na přímém slunci, ale pozor, teplota při sušení by neměla přesáhnout 40 stupňů). Pár minut míchejte a poté na den odstavte. Druhý den zahřejte, sceďte přes plátno a rozlijte do skleniček s víčkem.

Masáž, která pomůže. Ovšem bez relaxu 

Z vlastní zkušenosti mohu doporučit také speciální masáž proti celulitidě. Za jednou se výsledek nedostaví, ale pokud bude návštěv více, krevní i lymfatický systém dostane novou vzpruhu a zpevnění kůže uvidíte.

Pro maséra je masáž proti celulitidě pořádný záběr... Pro maséra je masáž proti celulitidě pořádný záběr... Zdroj: Shutterstock.com / puhhha

Nepočítejte ale s relaxací při svíčkách, tento druh masáže je poměrně razantní, a i když nebolí, chvílemi nejde o zrovna odpočinkový čas. Na závěr vás čeká zábal, obvykle skořicový, někdy může být i například kávový. A kolik procedur je třeba? Minimálně deset, v rozestupu týdne až 10 dní.

Akční letáky