1. Používáte tekutý podpalovač
Zásadní chybou, které se dopouští většina natěšených hladových, je urychlování hoření uhlí pomocí tekutého podpalovače. Ve výsledku si ale spíše přitížíte, jelikož stejně musíte použít podpalovače přespříliš a uhlí se vám nikdy nepodaří rozžhavit na takovou teplotu, jako když dáte procesu čas. A navíc vám uhlíky i dříve vyhoří. Před samotným začátkem grilování si proto vždy vyhraďte minimálně půlhodinu na zapálení grilu a místo po tekutém podpalovači sáhněte nejdříve po zmačkaných novinách.
2. Steaky dáváte na gril hned z lednice
Úzkostlivě dbáte, aby se vám maso nezkazilo, a proto ho před uložením na gril necháváte do poslední chvíle v chladničce? Takový steak zažije obrovský teplotní šok, při kontaktu s žárem se stáhne, vydá šťávu a bude mít strukturu žvýkačky. Nechat maso vedle grilu na sluníčku při 30stupňovém vedru určitě nepatří mezi doporučení, ale vězte, že pokojová teplota masu jenom prospěje. Před grilováním ho nechte klidně až dvě hodiny při teplotě kolem 20 oC, odměnou vám bude rovnoměrné propečení a hlavně šťavnatost.
3. Grilujete celou dobu na přímém ohni
Toužíte po zlatavé kůrce, která křupe a chutná po ohni, a proto například kuřecí křídla nebo paličky „trápíte“ nad přímým ohněm tak dlouho, že jsou nepříjemně vysušené? Zvolte jiný postup. Maso nejdřív nechte sežehnout nad přímým plamenem a pak jej uložte na kraj grilu, kde jej nechte pozvolna dodělat. Získáte tak křupavou kůrku, aniž by maso ztratilo na šťavnatosti.
4. Zapomínáte vyčistit grilovací mřížku
Necháváte čištění grilovací mřížky na poslední chvíli před grilováním, nebo ho dokonce provádíte jednou za čas? S připálenými zbytky z předchozího grilování nebude chutnat dobře ani sebelepší kousek masa. Abyste předešli namáhavému oškrabávání mřížky, nenechávejte ji úplně vychladnout a vyčistěte ji hned po grilování, když jsou ještě díky tuku zbytky poddajnější k odstranění.
5. Nenecháte gril dostatečně rozžhavit
Teplota – při grilování je jednou z nejdůležitějších věcí. Jakmile nemáte dostatečně rozžhavený gril a položíte na něj maso, začne se místo grilování dusit a pustí veškerou šťávu. Proto se soustřeďte nejen na správné zapálení grilu, ale věnujte pozornost i tomu, aby měl neustále vysokou teplotu. Přidávejte uhlí po malých částech tak, aby se uhlíky stihly rozhořet. Žár, který si takto postupně „vypipláte“, vám déle vydrží a zvládnete na něm ogrilovat víc masa.
6. Často maso otáčíte
Jednu z nejčastějších chyb dělá řada lidí – ve snaze předejít připálení masa ho co minutu neustále obracejí. Výsledkem je ale bohužel maso bez šťávy a gumové struktury. Klíčovým momentem, když položíte maso na rozpálený gril, jsou následující 3-4 minuty, kdy byste na maso vůbec neměli sahat. Nechte ho přirozeně stáhnout povrch tak, že v sobě udrží vynikající šťávu, a půjde bez námahy a trhání zvednout z mřížky. Na druhé straně maso nechte tak dlouho dle toho, jak moc jej chcete propečené. A mějte na paměti, že vidlička se do masa zapichuje až ve chvíli, kdy ho máte v úmyslu jíst. Jinak používejte dřevěné, kovové nebo plastové kleště.
7. Grilujete příliš mnoho věcí najednou
Obzvlášť pokud máte velký gril, často to svádí, abyste jej naplnili vším, co máte k dispozici. To však nikdy nepřinese nic dobrého, každá surovina se bude grilovat jinak dlouho, některé se budou připalovat, jiné budou nedodělané a některé se budou jen dusit, protože vyžadují opravdový žár. Zkuste odolat naložení celého grilu a suroviny grilujte postupně podle jejich povahy.
8. Odhadujete okem propečenost
Jestliže to s grilováním masa myslíte opravdu vážně, neměl by ve vaší grilovací výbavě chybět teploměr na maso. Mnohdy se stane, že maso vypadá výborně, ale je příliš, nebo málo dodělané, protože zkrátka používáte jen odhad na základě vzhledu. Proto zainvestujte, v dnešní době už symbolický obnos, a staňte se profesionálem v určování propečenosti.
9. Nenecháte maso odpočinout
Jakmile je maso hotové, přesouváte jej na talíře a hned zakrojíte? Takové chyby se stále dopouští mnoho lidí v dobré víře, aby jim steak nevystydl. Při grilování masa byste ale měli vždy počítat i se závěrečným odpočinutím, kdy se všechny šťávy perfektně ve steaku ustálí, dovolí struktuře masa změknout a nevytečou při prvním řezu. Každému steaku proto vždy dopřejte aspoň 10 minut na talíři či prkénku v teple, stačí je mít položené blízko grilu, pak nevychiž zaladnou.
10. Používáte stejné náčiní
Komu se již přihodila nepěkná otrava jídlem, nebo přinejmenším pokažený žaludek, dává si velký pozor na přísné oddělování pomůcek při grilování. Syrové kusy masa si zaslouží své kleště, kterými se nebudete dotýkat masa už ogrilovaného nebo dokonce zeleniny. Ušetříte si tak nejedny trávicí potíže a nemusíte se obávat přenosu bakterií ze syrového masa.