Vaření a recepty

Přesolit jídlo se občas povede každému.

Jak zachránit přesolené jídlo: Naše babičky používaly trik s tmavým chlebem

Všichni známe českou klasickou pohádku Sůl nad zlato, ale zároveň všichni víme i to, že nadbytečné užívání soli je zdraví škodlivé. Zadržování vody v těle je jen jedním z mnoha příznaků přesolování jídla. Ale i těm, kdo zase tolik soli nepoužívají, se může stát, že jim lidově řečeno „ujede ruka“ se solí a zničí si tak dlouho připravovaný pokrm. Co s tím?
Z plundrového těsta je možné vytvořit spoustu pochoutek.

Plundrové těsto: Zapomenutá vynikající vychytávka našich babiček

Croissanty, čokoládové rolky anebo třeba lehounké taštičky plněné meruňkami nebo jablky patří k těm vůbec nejpopulárnějším druhům pečiva. Jsou upečené z naprosto neodolatelného nadýchaného těsta, kterému se říká plundrové. Jeho příprava sice nepatří mezi ty nejjednodušší, ale se správným postupem se podaří naprosto každému. Přestaňte v pekařství utrácet velké peníze za své oblíbené kousky pečiva a připravte si je za pár korun doma! 
Vídeňský guláš

Takto se má připravovat správně vídeňský guláš. Děláte ho správně?

Guláš se považuje za národní jídlo, ale je pouze důkazem historické příslušnosti k Rakousku-Uhersku. Dušené ragú z hovězího masa s paprikou vzniklo až v 17. století, když se do Uher dostal pepř a papriky. Vídeňský guláš se od toho českého příliš neliší, uvádím ho ale proto, že je zřetelně starší. Guláš se totiž ve střední Evropě začal vařit až s usídlením uherské jednotky vojáků ve Vídni na začátku 19. století.
Vepřová panenka je úžasně jemná a šťavnatá.

Vepřová panenka podle Pohlreicha: Šéfovo tajemství spočívá ve správném koření

Vepřová panenka je vůbec nejoblíbenějším kouskem vepřového masa. Je úžasně jemná, šťavnatá a při správné úpravě se takřka rozplývá na jazyku. Problém je ale v tom, že spousta lidí neví, jak ji právě takto připravit. Je důležité najít balanc. Zvenku panenka musí být krásně vypečená a uvnitř měkká a plná šťávy. A přesně toho se hravě dopracujete, budete-li postupovat podle receptu Zdeňka Pohlreicha.