Luštěniny by měly být součástí každého vyváženého jídelníčku, a proto byste si je měli dopřávat pravidelně. Jsou totiž bohatým zdrojem rostlinných bílkovin, vlákniny, zdravých tuků, minerálních látek i vitaminů. Jejich další výhodou je, že jsou bezlepkové, tudíž jsou vhodné i pro všechny s celiakií. A dokonce mají tak nízký glykemický index, že jsou vhodné nejen pro diabetiky, ale i všechny, kteří se dali do hubnutí.

Někdo však nemá luštěniny v oblibě z důvodu nepříjemného nadýmání. Je to škoda, protože této nepříjemnosti se můžete velice snadno vyhnout. Poradíme vám, jak na to.

Jak zkrotit luštěniny, aby vás nenadýmaly? Inspirujte se ve videu zde:

Zdroj: Youtube

Luštěniny a nadýmání

Proč se potýkáme po konzumaci luštěnin s nafouknutým břichem? Je to kvůli obsahu oligosacharidů, které se rozkládají až v tlustém střevě, a to za pomoci střevní mikroflóry. Během tohoto procesu dochází právě k uvolňování plynů, které nás nadýmají. Tomu se však dá předejít a negativní dopad luštěnin tak můžete značně eliminovat.

Luštěniny předem namočte

Správné namáčení a vaření luštěnin snižuje jejich nadýmavost a zlepšuje i jejich stravitelnost. Díky namáčení probíhají v zrnech enzymatické procesy, kterými běžně začíná klíčení a ze zrn se vyplavují nadýmavé látky, oligosacharidy, puriny a kyselina fytová.

Proto není namáčecí voda vhodná k dalšímu použití. Zásadně se vylévá a na vaření se nahrazuje vodou čerstvou. Doba působení se však u jednotlivých luštěnin liší. Namáčení je důležité i proto, že luštěniny, které nabobtnají, se kvalitněji uvaří a nehrozí vám, že bude vnější část vařená a vnitřek bude tvrdý.

Jak luštěniny namáčet?

Některé luštěniny se namáčet nemusejí, týká se to červené čočky a půleného hrachu, ale nic tím nezkazíte, jen zvýšíte jejich lepší stravitelnost a využitelnost některých živin. Doba namáčení se odvíjí vždy dle velikost zrna. Nejkratší je u drobnozrnné čočky, nejdelší pak u velkých druhů fazolí a cizrny. Vždy počítejte s tím, že se luštěniny namáčením zvětší, a proto by mělo být množství vody alespoň trojnásobkem jejich objemu. Před vařením vodu z luštěnin slijte a vždy vyměňte za čistou.

Jak dlouho kterou luštěninu namáčet

  • Čočka a hrách to sice zvládnou i bez namáčení, ale 1 až 2 hodiny ve vodě jim prospějí.
  • Mungo potřebuje tak 2 hodiny.
  • Delší dobu, a to zhruba 8 hodin, vyžadují fazole adzuki, pinto a navy.
  • Velkým fazolím, cizrně a lupině prospěje namáčení delší než 12 hodin, ideální dobou je 24 hodin.

Trik, když nestíháte

Pokud máte málo času, anebo jste zapomněli luštěniny předem namočit, můžete použít i ty v konzervě. Aby vás však zavařené luštěniny nenadýmaly, je potřeba veškerou vodu nejprve slít a řádně propláchnout na sítu. Zbavíte se tak nepotřebných látek a případné soli.

Zdroje: www.vegmania.cz, www.celostnimedicina.cz, www.hobby.magazinplus.cz