Český výraz alobal ve zkratce vyjadřuje, o co se jedná. Al je chemická značka hliníku, z kterého se tato fólie vyrábí, a obal značí, pro co se především využívá. Alobal je odolný, levný a zabaleným potravinám nedodává žádnou pachuť, což je také důvod, proč již v polovině 20. století nahradil do té doby nejrozšířenější cínovou fólii nazývanou staniol.

Alobal se v domácnosti využívá nejčastěji na zabalení potravin, právě proto, že udrží teplotu, nepropouští tekutiny ani mastnotu. Neměli byste do něj balit pouze potraviny velmi kyselé, nebo naopak zásadité či velmi slané, protože by do nich hliník mohl pronikat. Stejně dobře bude fungovat jako pečicí papír či pomůcka při grilování nebo pečení – potraviny v alobalových balíčcích si zachovají vlhkost, šťavnatost a budou rovnoměrně upečené, při grilování zase vytvořením misek z alobalu zabráníte odkapávání tuku přímo do ohně, a tím vzniku škodlivých, rakovinotvorných látek.

Namačkaný alobal zastoupí kuchyňskou drátěnku a dokáže naostřit i tupé nůžky – naskládejte ho do silnějšího obdélníku a ten nůžkami několikrát prostříhejte, budete překvapení, jak to jejich ostří prospěje.

Samotný alobal vzniká válcováním roztaveného hliníku, přičemž právě válcování způsobuje rozdílnost stran – ta strana, které se válec přímo dotýká, je ve výsledku lesklejší. Ovšem vzhled není jediným rozdílem mezi stranami alobalu – každá strana má i trochu jiné vlastnosti. Lesklá strana teplo odráží, zatímco matná propouští.

To se vyplatí vědět, abyste dokázali vlastnosti alobalu využít co nejlépe. Pokud například chcete zabalit teplý pokrm, tak aby vám vydržel teplý co nejdéle, zabalte ho do alobalu matnou stranou dovnitř, směrem k pokrmu. Pokud byste naopak chtěli co nejrychleji tepelně upravit maso zabalené do alobalu, měla by být matná strana fólie na povrchu.

Jeho izolační schopnosti můžete využít i při zahradničení – proužky alobalu přidané do zeminy dokážou nejen zaplašit nežádoucí hmyz, ale pomohou do ní přinést sluneční světlo a udržují v ní teplo. Tato vlastnost se dá dobře využít i při klíčení semen – stačí vystlat dotyčnou nádobu alobalem lesklou stranou ven. Alobal lehce propíchejte, aby mohla odtékat přebytečná voda, vložte substrát a dál sázejte jako obvykle. Můžete jím dokonce zvýšit hřejivost radiátorů – v takovém případě stačí alobal lesklou stranou ven položit na radiátor, stejně tak ho lze využít na žehlicím prkně, kdy alobal naskládaný pod potahem urychluje žehlení a zlepšuje jeho kvalitu.

Alobal je prostě univerzální pomocník, který se neztratí v žádné domácnosti. A pokud budete znát jeho vlastnosti, bude vám sloužit o to lépe.

Zdroj: www.coopclub.cz, chalupari-zahradkari.cz