Bramborák patří mezi klenoty české kuchyně. Nepřipravuje se však jen u nás, ale třeba i v Maďarsku nebo v Rakousku, či Německu. Každý národ k němu však dělá jinou přílohu. U nás se bramboráky jí i jako samostatné jídlo a není divu, jedná se o velmi sytý pokrm a pěknou kalorickou bombu.

V českém jídelníčku se bramborák usadil v 18. století a od té doby prošel k dnešní podobě celou řadou úprav a vychytávek. Na židovský svátek chanuka se například na Plzeňsku podávaly bramboráky s povidly. Hodně brzy našla zalíbení také kombinace s kysaným zelím a pivem, která zůstala oblíbená dodnes. V Krkonoších se zase dělají bramboráky kynuté.

V tradičním českém bramboráku nesmí chybět vajíčka, česnek, mléko, majoránka, mouka, sůl a někdo dává i kmín a pepř. Oblíbený je i recept s vmíchaným uzeným masem, nakrájeným na kostičky.

Každý dělá bramboráky trochu jinak

I příprava bramboráku se liší kraj od kraje či rodina od rodiny. Někdo bramboráky smaží v pořádné vrstvě oleje, jiný zase nedá dopustit na škvařené sádlo. Někde vynechávají všechno koření a placky pečou na sucho na litinové pánvi.

I v dnešní době se můžete setkat s bramboráky na sladko. Známý je třeba recept s nastrouhanými jablky. No a na své si přijdou i celiaci, existují totiž i varianty bez lepku. Někdo brambory dokonce nahrazuje cuketou.

Bramboráky lze servírovat jako plnohodnotné jídlo nebo jako přílohu k masu, většinou uzenému a nemůže také samozřejmě chybět zelí. Jsou i takoví lidé, kteří bramboráky místo piva zapíjejí mlékem či bílou kávou.

Na bramboráky vždy použijte brambory varného typu C

Na bramboráky vždy používejte brambory varného typu C, protože se po uvaření rozpadají a lze z nich tedy připravit vláčné těsto. Po nastrouhání brambory hned vymačkejte a vylijte z nich přebytečnou šťávu. Rychle také přidejte vejce, mléko a zpracujte, budete mít jistotu, že vám brambory nezčernají. Pokud chcete docílit křehčího těsta, kápněte do něj trochu smetany.

Pokud chcete jíst bramboráky teplé, je lepší je smažit na sádle, pokud je máte raději studené, sáhněte po oleji. Zvolte raději řepkový než slunečnicový, který se více připaluje.

Babicův bramborák

Pojďte si spolu s námi připravit bramboráky podle lidového kuchaře Jirky Babicy. K jejich přípravě budete potřebovat 8 brambor, 1 cibuli, šálek hladké mouky, vejce, olej a sůl. Jak vidíte, žádná věda. Prostě suroviny, které má běžně doma každý.

Brambory i cibuli nastrouhejte nahrubo, přidejte vejce, sůl a zaprašte moukou. Umíchejte těsto a smažte placky na tuku do křupava a zlatova. Chuť brámboráků podle Babicy skvěle doplní uzené matjesy a kysaná smetana, tak to má Babica nejraději. Pokud však preferujete sladkou variantu, pak vynechte v receptu cibuli. Kuchař Babica nedá dopustit na bramboráky pocukrované a podávané s jablečným pyré.

Zdroj: www.tv.nova.cz, www.rozhlas.cz, www.kupi.cz