Mastnotu z horké polévky odstraníme velmi obtížně.
Zdroj: Moving Moment / Shutterstock.com

Chytré rady našich babiček ohledně masa

Také se občas přistihnete, že si nejste jistí, jak to či ono správně vařit? A nebo se ocitnete v situaci, kdy nemáte možnost využít vymoženosti moderní techniky? Mnohé triky, které používaly generace našich babiček, se hodí i v současnosti.

  • Skvělý vývar - silný masový vývar připravíme vložením masa do studené vody. Teprve pak vodu postupně zahříváme. Sůl přidáme, až když se voda vaří. Pokud je vývar příliš tučný, pak je ideální jej po uvaření co nejrychleji zchladit. Nejprve nejlépe vložením hrnce do dřezu se studenou vodou a pak ještě v chladničce. Studený tuk půjde z hladiny snadno sebrat.
  • Rychleji uvařené maso – maso rychleji změkne po přidání trochy soli nebo lžičky rumu. Ke stejnému účelu poslouží také kopřivová nať či kořeny.
  • Křehká pečeně – před pečením maso potřeme trochou citronu. Pečené maso bude měkčí.
  • Skladování masa – dnes máme čerstvé maso celoročně snadno dostupné v obchodech. Naše babičky a prababičky si však často musely vystačit bez vymožeností, ke kterým patří v moderní době chladničky. Přesto dokázaly uchránit maso i v letních měsících. Pomáhaly si ponořením do mléka, popřípadě posypáním čerstvou kávou. Na chuť pokrmu to nebude mít vliv. Při krátkodobém skladování nám s uchováním čerstvého masa může pomoci zabalení do utěrky namočené v octu, popř. obložení nakrájenou čerstvou cibulí. A ještě jeden trik, který se používal na uchování  drůbeže: stačí naplnit dutinu břišní a hrudní dřevěným uhlím.

  • Kompaktní sekaná – pokud nemáte po ruce nic jiného, můžete si při přípravě sekané pomoci přidáním trochy škrobové moučky. Díky ní vám směs bude lépe držet pohromadě.
  • Karbanátky – můžeme nastavit nastrouhaným bramborem či mrkví. Pokud přidáte kolečko syrové mrkve či bramboru do omastku, nebude při smažení tolik prskat. Možné je připravit karbanátky i bez tuku – stačí lehce posolit pánev a smažit je rovnou.
  • Solení jater – játra by se neměla solit před tepelnou úpravou. Tím se vyhneme jejich ztvrdnutí.
  • Párky neprasknou – praskání párků pomůže předejít vložením do vody, která se ještě úplně nevaří. Vodu s párky přivedeme k varu a pak již vypneme a necháme párky důkladně prohřát.

Zdroj: Zlatá domácí kniha, www.sikovnykuchar.cz

Akční letáky