Na ovoce a zeleninu využijete textilní sáčky, mohou být ušité i ze záclony.
Zdroj: Shutterstock.com / SpelaG91

Bezobalová domácnost Zero Waste

V době, kdy velryby umírají na přemíru pozřeného plastového odpadu hromadícího se v mořích a oceánech, je nadmíru důležité zamyslet se nad naším hospodařením s plasty a odpady obecně. Měli bychom si uvědomit, že plasty jsou všeobecným nebezpečím a zaměřit se na bezobalové hospodaření. Zkuste to i vy doma, není to tak složité.

Každoročně přibývá celosvětově v oceánech 8 milionů tun plastových odpadů nejrůznějšího druhu. Ale nemusíme jezdit do vzdálených krajin. Stačí zamířit na severní okraj Prahy, kde se tyčí největší skládka v České republice. Místním znepříjemňují život nejen poletující odpadky, ale také nepříjemný zápach. Je nejvyšší čas se zamyslet, jak může každý z nás přispět ke snížení množství zbytečného odpadu. Pokud tak neučiníme včas, hrozí našemu životnímu prostředí nenávratné poškození. Přitom často můžeme krůček po krůčku proměnit svůj životní styl. Kromě dobrého pocitu může být výsledkem takové proměny výrazné snížení poplatků za odvoz komunálního odpadu.

Nad nákupy více uvažujte

Tím, že odpad zrecyklujeme, se ještě nezbavujeme odpovědnosti za jeho produkci. Každý, kdo si nosí do obchodu své vlastní textilní tašky, skládací přepravky nebo papírové bedýnky, dělá dobrou věc, ale ani to nestačí. Je třeba jít ještě dál.

Nakupujte suché potraviny bez obalu

Bezobalová domácnost pomáhá chránit naši planetu. Bezobalová domácnost pomáhá chránit naši planetu. Zdroj: Shutterstock.com / roubicko

Choďte přímo do specializovaných obchodů, kde vám z velkého objemu odsypou sypké potraviny do vašich vlastních nádob nebo do ušitých textilních sáčků. Velkým pomocníkem pro zero waste, čili bezobalovou domácnost, je příprava nákupních seznamů a pravidelná tvorba jídelníčku. Z ekofarem si můžete dovézt potraviny ve sklenicích.

Třiďte a kompostujte

Třídit odpad je začátek dobré cesty za zdravějším životním prostředím. Nenakupujte zeleninu a ovoce v plastových vaničkách, vybírejte si čerstvou mrkev nebo ředkvičky i s natí a tu pak zkompostujte. Ovoce, které má slupku a je nutné ji před konzumací omýt, také nepotřebuje svůj vlastní igelitový sáček. Běžně seženete již i tolik žádané domácí kompostéry (řada obcí má program na jejich zapůjčení) a nebo si můžete nějaký jednoduše vyrobit, pokud nemáte zahradu a kompostér na ní.

Nakupujte také v bazarech

Mnohé bazary a burzy či výměna nepotřebných věcí prostřednictvím internetu zbaví jednu domácnost věcí, které jiná domácnost potřebuje. Věnujte trochu své energie tomu, že takové věci nabídnete k osobnímu odběru anebo si sami pro ně dojedete. Nebudete je posílat poštou a balit do dalších zbytečných obalů.

Potřebujete opravdu tolik kosmetiky?

Vyrábějte si doma vlastní eko kosmetiku. Vyrábějte si doma vlastní eko kosmetiku. Zdroj: Shutterstock.com / Madlen

Máme štěstí, že na trhu se již pozvolna objevuje i nebalená kosmetika a drogerie. Velké množství domácností si navíc samo vyrábí z domácích prostředků vlastní mýdla, čisticí anebo prací prostředky. Pro mnohé se tato nutnost stala koníčkem. Zkuste se na kosmetiku podívat z tohoto hlediska. Třeba vás domácí výroba kosmetiky a drogerie také osloví.

Plenky jednorázové vs. textilní

Před čtvrt stoletím bylo používání jednorázových plenek spíše výjimkou a maminky je svým dětem dávaly jen tehdy, když s nimi vyrážely na delší cestu třeba na kontrolu k lékaři anebo o víkendu vlakem k babičce. Nyní už je spíše výjimkou, pokud se setkáme s maminkou, která používá pro přebalování pleny látkové. Takové pleny není třeba kupovat v plastových obalech a v dalších obalech je zase vyhazovat. Naučte včas děti chodit na nočník, zbaví vás to práce navíc a neuvěřitelného objemu odpadu. Mezi velmi kvalitní patří bambusové látkové plenky.

Pečte doma

Domácí pekárny jsou hitem posledních let. Živte si doma svůj vlastní kvásek. Díky domácí pekárně dokážete doma upéct hodně věcí. Výtečný domácí chléb a jiné laskominy mimo jiné způsobí, že si z obchodu domů nedonesete tolik nežádoucího plastového obalu, do kterého se pečivo v obchodech balí.

Učte děti správně třídit

Třídění odpadu je správný, ale teprve první krok. Třídění odpadu je správný, ale teprve první krok. Zdroj: Shutterstock.com / CapturePB

Mnoha lidem můžete jít sami příkladem, ideální je začít u sebe a své rodiny. Je dokázáno, že v rodinách, kde se třídí pravidelně odpad, si děti tento užitečný zvyk vezmou za svůj a přenesou jej i do svých domácností. Jděte tedy v prvé řadě příkladem svým dětem.

Změnit zaběhlé návyky v domácnosti a v hospodaření s potravinami a nejen s nimi je často velmi složité. Zamysleme se ale nad tím, jak složité je pro Zemi vyrovnat se s množstvím odpadu, kterým ji denně zatěžujeme. Budiž nám všem zprávy o znečištění moří a ovzduší varovným signálem!

Akční letáky