Na trhu je spousta vajec. Většina spotřebitelů ale sahá po těch, které jsou momentálně ve slevě.
„Dříve byla vejce za pár korun. Dnes stojí skoro majlant,“ rozčiluje se šestašedesátiletá důchodkyně Renáta, která věrně obráží slevové akce. Leckdy se jí zadaří a najde vajíčka za dobrou cenu. U regálu s nimi ale často váhá, která si vzít… Tajemství písmenek „M“ (střední) a „L“ (velká) vejce, už pochopila. Ale co jí nedá spát, je barva skořápky.

Autor videa Top Zaujímavosti vám osvětlí, co se stane, když budete jíst dvě vejce denně. Více na kanále YouTube.com.

Zdroj: Youtube

Které je kvalitnější?

„Kolikrát nevím, jestli sáhnout po bílé nebo hnědé,“ přiznává, ale prý pak nakonec stejně vyhraje hnědá. Paní Renáta prý někde zaslechla, že hnědá vejce jsou kvalitnější. Toto „lidové moudro“ však dementují odborníci. Podle nich je kvalita bílých a hnědých vajec úplně stejná. Jediný rozdíl je v tom, že bílá vejce jsou křehčí a hnědá mají poněkud stabilnější skořápku. Pokud tedy máte nacvakanou tašku s nákupem a chcete mít naději, že vajíčka donesete domů v pořádku, dejte přednost raději tmavší variantě.

Barva peří boduje...

Důvod, proč slepice snáší světlá nebo tmavší vejce, je podle odborníků daný barvou kožních laloků v místě, kde má opeřenec uši. Pokud jsou červené (případně červenohnědé) je velký předpoklad, že slepice snese hnědá vejce. V případě světlých laloků je téměř stoprocentně jisté, že v případě snůšky půjde o bílé vejce. Barva laloků úzce souvisí i s barvou peří slepice. Tedy údajně platí, že bílá slepice snáší bílá vajíčka a tmavá zase hnědá.

Tmavých je víc…

Určitě jste si všimli, že v nabídce supermarketů je větší podíl tmavých vajec. Naopak bílá bývají nedostatkovější, což zejména před Velikonocemi, kdy se barví domácí kraslice, je tak trochu problém. Přemíra hnědých vajec je podle odborníků daná tím, že tmavší plemena slepic jsou odolnější než ta světlá. Navíc jsou i produktivnější, což se také počítá. Proto ať už uvidíte příště v regále tmavá nebo světlá vejce, vezměte si ty, které se vám více líbí. Kvalita je u obou verzí stejná!

Související články

Zdroje: https://zena.aktualne.cz, https://zpravy.tiscali.cz, slepicar.cz