Možná, že to nevíte, ale za kysané zelí vděčí Češi Mongolům. Tito nájezdníci a kočovníci vpadli v roce 1240 na území dnešní Moravy a nezapomněli si s sebou vzít i svůj životabudič – kysané zelí. Prý od nich se ho Slované rychle naučili a pokrm se tak stal základem polévek a hlavních jídel.

A to je dobře! O zelí je totiž známo, že obsahuje celou plejádu vitaminů (od klasického „céčka“, až po vitaminy skupiny B, K) a minerály jako je třeba draslík, vápník, fosfor, síra nebo hořčík… Není proto divu, že zelí se stalo také pokrmem námořníků, které chránil proti obávaným kurdějím.

Autor Bestrecepty vám poradí, jak si připravit vynikající výpečky se zelím. Více na kanále YouTube.com.

Zdroj: Youtube

Jídlo jako lék

Lidoví léčitelé používali zelí také jako lék proti různým neduhům. Říkalo se, že tato kvašená zelenina podporuje tvorbu hormonů, proto fungovala také coby „posilovač libida“. A to není všechno!

Porce zelí se v selském jídelníčku neukazovala nadarmo – byla totiž zároveň brzdou únavy a podporovala funkci střev, které, jak je známo, jsou hlavním znakem dobré imunity. Proto taková zelňačka, couračka, zelňáky, zelné koláče, nudle se zelím či bramborami se na stole tvrdě pracujících vesničanů objevovala poměrně často.

Vylepšená verze

Dnešní porce zelí v českých jídelníčcích je ve srovnání s minulostí spíše symbolická. Nicméně i tak je důležitou součástí vitaminového bonusu každého z nás. Pokud máte rádi klasické knedlo-vepřo-zelo, máme pro vás tip, jak si zelí k tomuto národnímu pokrmu ještě vylepšit.

Pořiďte si sklenici sterilizovaného bílého zelí. Vylejte ji do cedníku a nechte okapat. Mezitím nasekejte cibulku a zlehka orestujte na pánvi společně se 150 g na kostičky nakrájené slaniny.

Husté a syté

Do cibulovo-slaninového základu přidejte okapané zelí. Podlijte ho trochou nálevu (nebo vodou), přiklopte pokličkou a za občasného míchání, duste 10 minut. Jakmile zelí změkne, ochuťte ho 1 lžičkou soli, 3 lžícemi cukru, 1 lžičkou kmínu, popřípadě octem.

Na závěr do zelí přidejte ještě nastrouhanou bramboru a směs ještě trochu povařte, aby získala hustější konzistenci. A máte hotovo!

Související články

Zdroje: www.czechspecials.cz, www.vareni.cz