Jestliže stále nosíte z lesa houby a nestíháte je spotřebovat v čerstvém stavu, nemusíte je jen zavařovat. I sušení hub je skvělý způsob, jak si je uchovat na později. Ale jak správně postupovat, aby si zachovaly svou chuť a aroma a nepodléhaly zkáze či útokům nežádoucího hmyzu? Máme pro vás hned několik osvědčených metod, díky kterým budete mít doma zásobu chutných hub ve skvělé formě po celý rok.

Jak správně sušit houby? Na zajímavé tipy a rady se podívejte na tomto YouTube videu na kanálu Receptář prima nápadů:

Zdroj: Youtube

Vždy jen dokonale čisté a zdravé houby

Nasbírané houby vždy před jakýmkoliv zpracováním pečlivě očistěte. Nožíkem odstraňte větší znečištěné plochy a zbytek houby dočistěte štětečkem nebo suchou houbičkou. Na sušení vždy vyberte jen houby, které jsou dostatečně tvrdé a bez jakéhokoliv poškození či hnilob a plísní. Pak houby pokrájejte na tenké asi tak 3 mm plátky. Můžete je krájet nejen nožem, ale pro urychlení lze využít plátkové struhadlo nebo i kráječ na vajíčka.

Na vzduchu

Jednotlivé plátky hub můžete rozložit síto nebo mřížku, ale i na plech předem vyložený pečicím papírem. Houby by se neměly vzájemně dotýkat a vždy byste je měli nechat prosychat v místech, kde dostatečně proudí vzduch a nehrozí vysoká vlhkost. Díky tomu předejdete jejich zapaření a případnému vzniku plísní. Houby lze také navléknout na režnou nit.

Sušička

Jestliže máte doma sušičku, určitě ji využijte. Jedná se o nejrychlejší a nejefektivnější způsob sušení hub. Nakrájené houby rozmístěte na jednotlivé pláty sušičky a nastavte ji na teplotu 45 až 50 °C.

Během sušení jednotlivá patra prohazujte, protože většina přístrojů sušší od spodní části. Výhodou sušičky je, že usušíte velké množství hub najednou a zbaví je veškeré vlhkosti, takže nejsou později vystavené riziku vzniku plísní.

V troubě

Stejně tak můžete houby sušit na plechu v troubě. Opět je vyskládejte na plech předem vyložený pečicím papírem a pak je vložte do trouby vyhřáté nejprve na 20 až 30 °C, aby se nezapařily. Zhruba v polovině sušení teplotu zvyšte na 50 až 70 °C. Dvířka nechte lehce pootevřená, aby mohla unikat vlhkost. Houby sušte do té doby, dokud nebudou zcela suché. Zpravidla se jedná o několik hodin.

Vždy pozor na nejčastější chybu

Ať už zvolíte jakoukoliv metodu, houby musí být vždy dokonale suché! Neměly by být tzv. gumové, ale měly by se lámat, příjemně chrastit a křupat. Jakmile byste tento krok podcenili, vystavili byste houby brzké zkáze a znehodnocení.

Skladování

Sušené houby lze uskladnit hned několika způsoby. Buď je můžete vložit do předem předehřátých sklenic. Jedná se o účinnou prevenci před vlhkem. Pak je dobře uzavřete a uchovávejte v chladné, suché a temné místnosti. Stejně tak můžete houby vložit do sáčků z pevného plátýnka.

Užitečné tipy

Kromě plísní jsou hrozbou sušených hub i potravinoví moli. Pokud chcete, aby se jim vyhnuli velkým obloukem, vložte do každé sklenice k houbám bobkový list nebo pár hřebíčků. Další vychytávku, kterou lze využít, je trik s potravinovou fólií. Natáhněte ji přes hrdlo tak, aby těsně přilnula a teprve poté sklenici zavíčkujte. Na nebezpečné zvlhnutí funguje pár zrnek rýže, které k houbám jednoduše přidáte.

Zdroje: www.expondo.co.uk, www.houby-rostou.cz, www.toprecepty.cz