Boloňské špagety patří k pokrmům, které milují nejen dospělí, ale i děti. Jedná se o směs z mletého masa, zeleniny a těch správných bylinek. V našich končinách se většinou podává v kombinaci se špagetami, ovšem rodilí Italové připravují tuto pochoutku poněkud jinak.

Jak připravit boloňskou omáčku se podívejte na YouTube videu na kanále Jamie Oliver, kde její přípravu ukazuje Oliverův italský mentor Gennaro Contaldo:

Zdroj: Youtube

Známý šéfkuchař Antonio Carluccio

Tento světově proslulý italský kuchařský spisovatel, restauratér a šéfkuchař se narodil ve Vietri sul Mare a naučil milovat celou Británii italskou kuchyni, díky čemuž si na ostrovech vysloužil přezdívku "kmotr italské kuchyně". Ve 21 letech se odstěhoval kvůli studiu jazyků do Vídně a později žil v Německu, kde pracoval v Hamburku jako obchodník s italským vínem.

V roce 1981 se stal manažerem v restauraci Terence Conrana Neal Street Restaurant v Covent Garden a během roku 1989 i jejím majitelem. Pod jeho vedením začínal v Neal Street i kuchař britských celebrit Jamie Oliver. Carluccio napsal o italské kuchyni 13 knih, objevoval se v programu BBC's Food a Drink Programme a měl i svůj vlastní pořad Antonio Carluccio's Italian Feasts. 

Mýtus o boloňských špagetách

Recept známý pod názvem „boloňské špagety“ v Itálii ve skutečnosti nenajdete. Jedná se vlastně jen o variantu, kterou si oblíbili turisté a postupně vznikla v blízkých evropských zemích. Je pravdou, že v Itálii se proslavilo boloňské ragú.

Jedná se o rajčatovou omáčku s masem a základem tvořeným z mrkve, řapíkatého celeru a cibule. Běžně se v Itálii však nepodává se špagetami, ale s těstovinami tagliatelle, lasagnemi nebo k polentě. V roce 1982 byl recept na boloňské ragú oficiálně uložený na italském institutu Camera di Commercio Industria Artigianato e Agricoltura.

Boloňská omáčka

Nejprve si na velké pánvi rozehřejte 55 g másla a přidejte 55 g tučného masa, nejlépe prosciutta nebo pancetty, 1 velkou jemně pokrájenou mrkev, 1 řapíkatý celer a najemno posekanou čerstvou cibuli. Veškeré ingredience pak opékejte na mírném stupni plotýnky, a to po dobu 10 minut.

Následně přidejte i 100 g mletého libového telecího nebo hovězího masa a 100 g mletého libového vepřového masa a pečlivě směs promíchejte. Opékejte dalších 15 minut, aby se maso dostatečně podusilo. Potom přilijte 1 sklenici kvalitního červeného vína a nechte směs ještě pár minut probublávat, aby se odpařil veškerý alkohol.

Můžete přidat i trošku vývaru, zamezíte tak možnému připalování směsi na pánev. Nakonec vmíchejte ještě 3 lžíce rajčatového protlaku, osolte a opepřete podle chuti a nechte tak ½ hodiny vařit. Přidejte i pár snítek tymiánu, čerstvého rozmarýnu, sušené oregano a hrst čerstvé bazalky. Omáčku servírujte s těstovinami a trochou strouhaného parmezánu.

Související články

Zdroje: www.antoniocarlucciofoundation.org, www.love-italy.cz, www.wikipedia.org