Bramboráky, které známe nyní, se dříve připravovaly pouze ze strouhaných brambor a soli. Postupem času se do nich začalo přidávat koření, mouka, mléko a vejce. Brambory ale můžete také kombinovat s mrkví, celerem, cuketou nebo dýní a jelikož je dýňová sezona v plném proudu, dnešní recept bude právě z ní! Připravte si podzimní dýňové bramboráčky, které jsou naprosto vynikající.
Připravte si výborné dýňové placičky podle video receptu na YouTube, na kanálu Vaříme s Mozkem:
Dýně jako symbol podzimu
Krásně oranžová barva dýně ladí se stejně zbarveným listím, které ze stromů během podzimu opadává. Typicky se z dýně vaří polévka, jež nikdy nezklame. Z této zeleniny ale můžete připravit také koláč, bábovku, rizoto nebo dokonce bramboráčky. Není na nich nic těžkého, zvládne je i začátečník, a tak se do nich můžete rovnou pustit!
Recept na dýňové bramboráky
Připravte si jednu menší dýni hokkaido, 2 vejce, 2 - 3 stroužky česneku, majoránku, ovesné vločky a sůl. Dýni omyjte, zbavte ji semen a dužiny. Spolu se stroužky česneku nastrouhejte dýni na jemném struhadle. Přidejte majoránku, sůl, vejce a ovesné vločky, které zajistí, že směs bude držet pohromadě. Pečlivě promíchanou směs nechte poté 20 minut odležet.
Pečení v troubě
Těsto na dýňové bramboráky můžete smažit na pánvi, anebo upéct v troubě. Pokud se rozhodnete pro troubu, pečte na pečicím papíru nebo si plech pokapejte olivovým olejem. Do rozehřáté trouby na 180 °C pak vložte plech i s bramboráky a pečte 25 - 30 minut. Jestliže raději smažíte, máme pro vás skvělý trik, jak dosáhnout té nejlepší chuti!
Smažení na sádle
Nejvhodnější typ pánve na smažení bramboráků je nerezová, která bramboráky osmaží do zlatova a vytvoří jim krásně křupavou kůrkou. Důležité je také vědět, jak správně smažit. Nejdříve byste totiž měli pánev zahřát nasucho. Zapněte proto plotnu tak na 70 % maximálního výkonu a 1 - 2 minuty vyčkejte. Teprve poté přidejte sádlo či jiný vhodný tuk, a jakmile bude dostatečně rozehřátý, začněte smažit dýňové bramboráky.
Dip zvýrazňující chuť
Dýňové bramboráky můžete podávat jak se zelím a uzeným, tak i samotné, doplněné o dip či omáčku. Takový způsob se hodí především k večeři či k pohoštění návštěvy. Můžete připravit jogurtový dip s česnekem a bylinkami, který k bramborákům skvěle ladí. Mimo to zvýšíte dipem výživovou hodnotu celého pokrmu.
Zdroje: ferpotravina.cz, apetitonline.cz, kucharkaprodceru.cz, dumazahrada.cz