Ke sklizni brambor patří i pečení na ohníčku.
Zdroj: archiv Souboru lidových staveb Vysočina

Tip na víkendový výlet: Bramborová sobota na Veselém Kopci

Připomínku tradice pěstování brambor na Českomoravské vrchovině nabízí Bramborová sobota. Již tuto sobotu, tedy 5. října, můžete na Veselém Kopci u Hlinska ochutnávat tradiční bramborová jídla i různé druhy brambor.

Prohlídku roubenek na Veselém Kopci u Hlinska zpestří tuto sobotu program nazvaný Bramborová sobota. Program muzeum připravuje ve spolupráci s Výzkumným ústavem bramborářským v Havlíčkově Brodě. Díky tomu se mohou všichni zájemci na Veselém Kopci dozvědět spoustu zajímavého o šlechtění, pěstování, uskladnění i použití brambor.

Pračka na brambory. Pračka na brambory. Zdroj: archiv Souboru lidových staveb Vysočina

Ochutnávky tradičních bramborových jídel

Od 10 do 16 hodin mohou návštěvníci ochutnávat bramborová jídla připravená podle tradičních lidových receptů. „Recepty jsme získali od hospodyněk z okolních vesnic. Vařit budeme například dobroty s názvy krupičník, placky, šišky, lepenice, patro a další. Navíc však bude možné okusit různé odrůdy brambor od předního českého pěstitele a přesvědčit se o tom, jaký je mezi bramborami rozdíl,“ dodává ředitelka Muzea v přírodě Vysočina Ilona Vojancová. Přímo na místě bude možné brambory koupit či objednat.

Bramborová dílna i brambory pečené v popelu

Výroba hraček z brambor. Výroba hraček z brambor. Zdroj: archiv Souboru lidových staveb Vysočina

Pro děti a jejich rodiče bude připravena malá dílna, v níž si budou moci zhotovit hračku z brambor tak, jak to dělaly děti v minulosti. Nebude chybět ani ohníček z bramborové nati a v něm pečené brambory. K dobré náladě přispějí svými písničkami Zpívající heligonky z Pardubic a mužský pěvecký sbor Bratříčci. V prodejně s upomínkovými předměty bude k dostání brožurka s recepty na tradiční bramborové dobroty. Speciální jídla bude vařit i Hospoda Na vejměnku v areálu muzea. 

Recept na bramborový Krupičník

Uvařené brambory bez slupky umelte, přidejte majoránku, pepř, sůl, krupici a vajíčka. Omastěte, dejte do pekáčku a zapečte v troubě. Chuť krupičníku můžete vylepšit přidáním několika lžic škvarků či na kousky nakrájeným uzeným.

Akční letáky