Originální bramborový salát.
Zdroj: Ekaterina Kondratova / Shutterstock.com

Bramborový salát podle Forejta: Zkuste ho před Vánoci, ať víte, co na Štědrý den

Vánoce jsou za dveřmi a je tedy třeba natrénovat bramborový salát, abyste na Štědrý den šli takzvaně na jistotu. Zkuste zapomenout na klasiku a připravte bramborový salát podle jednoho z našich nejoblíbenějších kuchařů Přemka Forejta, porotce Masterchefa. 

Je naprosto jasné, že letošní Vánoce Přemek Forejt své milované udělá svůj oblíbený bramborový salát. Doufejme, že se mu povede a bude herečce Evě Burešové, se kterou bude nejspíš trávit svátky, chutnat. Jak se totiž ví, láska prochází žaludkem a není nic horšího, než protáhlé obličeje u štědrovečerního stolu. Raději si tedy bramborový salát vyzkoušejte nanečisto!

Kde se tu bramborový salát vlastně vzal? Možná se budete divit, ale salát z brambor, vajec, zeleniny a majonézy, jak ho známe dnes, se nepřipravuje ani sto let.

Tradičnímu bramborovému salátu není ani sto let

O jistém bramborovém salátu se sice psalo i v kuchařce Magdaleny Dobromily Rettigové a Marie Janků-Sandtnerové, ale rozhodně nešlo o naši oblíbenou pochoutku.

Bramborový salát, lahodná sváteční příloha Bramborový salát je lahodná sváteční příloha. Zdroj: New Africa / Shutterstock.com

Vypadá to, že tradiční salát sem byl přivezen z Ruska roku 1924, kde se tradičně připravoval na Silvestra. Byl oblíbený především mezi smetánkou, které ho udělal známý francouzský kuchař. I tam ale chyběla kořenová zelenina.

Vyzkoušejte letos modernější variantu

V zahraničí se vám také může stát, že se setkáte s tím, že se bramborový salát jmenuje ruský salát, proto je asi teze o ruském původu pravdivá. A to, že bramborový salát připravoval Francouz, by odpovídalo tomu, že se v něm nachází majonéza. Ta se totiž poprvé objevila právě ve Francii. 

Ať tak, či tak, Češi bramborový salát milují a většina z nás si ho připravuje právě k nejdůležitější večeři roku, k té vánoční. Tak si ho pojďte pořádně natrénovat a letos vyzkoušet originální moderní variantu. 

bramborový salát nabízí nespočet variant Bramborový salát nabízí nespočet variant. Zdroj: Tatyana Malova / Shutterstock.com

Bramborový salát podle Přemka Forejta

Suroviny:

40 g dijonské hořčice

15 g vinného octa

10 g cukru

5 g soli

100 g slunečnicového oleje

100 g červené cibule

500 g vařených brambor ve slupce

50 g vývaru

30 g kapary

30 g perlové cibulky

40 g bílých sardinek

40 g fazole edamame

kopr, estragon, kerblík

Postup:

Brambory uvaříme v osolené vodě ve slupce doměkka. Ještě teplé brambory oloupeme a nakrájíme na přibližně 0,5cm plátky.

Smícháme hořčici, ocet, cukr, sůl, pepř a pomalu zašleháváme olej. Emulzi dle preferencí dochutíme, je potřeba, aby byla ochucená důkladně. 

Plátky brambor smícháme s emulzí, přidáme na tenko nakrájenou červenou cibuli, zalijeme horkým vývarem. Necháme přes noc odležet. 

Následující den do salátu přidáme vyloupané fazole edamame, lžíci kaparů, přepůlené perlové cibulky, hrst nasekaných bylinek a překrájené naložené bílé sardinky. Vše smícháme a můžeme servírovat.

Na to, jak se připravuje tradiční bramborový salát, se podívejte ve videu:

Zdroj: www.forbes.cz, www.zoommagazin.iprima.cz, www.expres.cz

Akční letáky