Jednou z prvních verzí bramborového salátu se k nám nejspíše dostala prostřednictvím českých legionářů, kteří byli po první světové válce ještě rok v Rusku. Během této doby si tam oblíbili několik zdejších pokrmů, které si po návratu s radostí připravovali i v Česku. Postupem času se tento bramborový salát dostal až mezi naše tradiční pokrmy, které každoročně chystáme na štědrovečerní tabuli.

Připravte si jednoduchý a rychlý bramborový salát s nakládanými hříbky podle video receptu na YouTube, na kanálu Šumavská Houbička:

Zdroj: Youtube

Původní recept z roku 1826

I když někdo považuje české legionáře za dovozce receptu, dříve už u nás byl podobný pokrm, který zapsala Magdalena Dobromila Rettigová do své kuchařky v roce 1826. Její zbytkový salát, též nazývaný jako míchaný salát zemčátkový, se skládal právě z vařených brambor, majonézy a cibule, doplněný o všelijaké zbytky jídel z předešlých dnů.

Druhy bramborových salátů

Oproti původním receptům dnes do bramborového salátu přidáváme navíc vařenou kořenovou zeleninu, vejce natvrdo a kyselé okurky. Každá rodina má ovšem vlastní recept, který se může lišit jen o jedinou ingredienci. Někteří totiž přidávají ještě jablka, šunku, salám, řepu, ředkvičky nebo dokonce houby. Pokud jste i vy milovníci hub, pak si s nimi bramborový salát přímo zamilujete!

Příprava brambor a hub

Ze všeho nejdříve si dejte vařit 400 g brambor i se slupkou. Jakmile změknou, vylijte vodu a nechte vychladnout. Poté je oloupejte a načtverečkujte pomocí mřížky. Do bramborového salátu můžete dát čerstvé hříbky, lišky, žampiony nebo holubinky. Chybu však neuděláte ani s nakládanými houbami nakyselo. 150 g hub nakrájejte na kousky, které na oleji poduste doměkka. V případě zavařených hub tento krok přeskočte.

Ochucení salátu

K nakostičkovaným bramborám přidejte 2 lžíce octa, lžíci plnotučné hořčice, sůl, pepř, nakrájenou cibuli nadrobno spolu s kyselými okurkami a změklé houby. Použít můžete také 50 ml rostlinného oleje nebo trochu majonézy. Hotový bramborový salát podávejte posypaný čerstvou petrželkou, pažitkou či majoránkou.

Související články

Zdroje: native.seznamzpravy.cz, vlasta.czl, prozeny.cz