Zatímco za minulého režimu byly některé vnitřnosti doslova podpultovým zbožím (pamětníci si jistě vzpomenou třeba na radost z kousku jater), dnes se jedná o opomíjené a mnohdy i zavrhované suroviny. Ohrnujeme nad nimi nos, ale jde o kvalitní a zdravé “maso”, které může přinést do kuchyně docela nové chutě. Určitě stojí za to vyzkoušet třeba právě brzlík s medvědím česnekem.
Na brzlík to chce mít trochu zkušeností. Informace můžete načerpat i z youtubového videa od Kuchyně Lidlu:
Brzlík je delikatesa
Co je to brzlík? Jde o část zvířecího – ostatně i lidského – těla, která se nachází zčásti v hrudi a zčásti v krku těla. Pro naše účely budeme potřebovat brzlík telecí. Ostatně hovězí ani neseženeme, protože jde o žlázu, která zaniká v období dospívání.
Jeho snadná stravitelnost a lehká chuť z něj dělají doslova delikatesu, na kterou ale současná gastronomie tak trochu zapomněla. Zkuste si jej tedy připravit doma a uvidíte, že se zase o kousek přiblížíte dokonalosti šéfkuchařů z lepších hotelů.
Navíc můžeme brzlíkem velmi dobře doplnit jarní menu díky úpravě s přídavkem medvědího česneku, tedy rostliny, kterou v lese “sklízíme” právě z jara.
Není to "maso"
Při přípravě brzlíku je třeba si uvědomit, že jde přece jen o jinou surovinu, než na jakou jsme v kuchyni běžně zvyklí, a tak se k němu také musíme chovat při jeho přípravě. K určitým krokům musí totiž dojít ještě před tím, než jej vlastně začnete skutečně upravovat.
Příprava před vařením
Koupíte-li brzlík v obchodě, bude růžový a ještě bude obsahovat zbytky krve. První, co budeme doma muset udělat, bude tedy namočení této vnitřnosti do studené vody. V ní si brzlík pobude přibližně hodinu.
Pak musí projít rychlým varem a následným ještě rychlejším zchlazením ideálně ledovou vodou. Jde o takzvané blanšírování. Takto připravený brzlík můžeme například osmažit obalený v trojobalu stejně jako třeba kuřecí nebo vepřový řízek.
Brzlík s medvědím česnekem
Pak je tady ale ještě další vynikající možnost a tou je brzlík dušený. Proti smaženému má tu výhodu, že můžeme vynechat výše uvedený způsob “předpřípravy”. Namočený brzlík jen odblaníme a osmahneme na másle.
Následovat bude dušení, které z něj udělá doslova delikatesu, zvlášť když v této fázi přidáme do hrnce na jemno nakrájený medvědí česnek. Ten použijeme také na přípravu jemné přelivky, kterou si vyrobíme ve vedlejším kastrolku právě z jemně osmaženého medvědího česneku a smetany. Jako příloha se výborně hodí docela obyčejné vařené brambory. Nejlépe tak vynikne jemná chuť brzlíku s divokým česnekem.
Zdroje: www.apetitonline.cz, kucharka.cbmonitor.cz, fresh.iprima.cz, www.masozluky.cz