Svátek zamilovaných si žádá něco speciálního, čím svou polovičku překvapíte. Připravte romantickou koupel, vonný nápoj nebo skvělé jídlo pomocí těch nejlepších bylinek lásky.

Osvěžující rozmarýn

Od starověku je rozmarýn používán

jako aromatické koření i léčivka a nejen to, je mu přisuzována kouzelná moc. Říká se, že evokuje lásku a věrnost, dodnes se používá jako svatební květina podobně jako myrta. Není tedy divu, že se z něj připravoval zaručeně pravý nápoj lásky. Rozmarýn se proto výborně hodí jako koření pro přípravu valentýnské večeře. Nebo využijte jeho povzbuzujících účinků a udělejte si rozmarýnové víno, působí jako afrodisiakum, zvyšuje krevní tlak a zbavuje únavy.

 • Rozmarýnové víno
 • 50 g rozmarýnových listů louhujte dva týdny v ¾ litru bílého vína. Nápoj užívejte nejlépe jako aperitiv před jídlem.


Dobrá mysl z koupele

Vana plná horké vody, kolem rozestavěné svíčky a vonné esence navozující pocit harmonie a lásky. Takové valentýnské překvapení dodá vašemu vztahu nový implus. Místo záplavy voňavé pěny použijte aromatické oregáno, posílí organismus a dobře ho prokrví. Nejste příznivcem vonných koupelí? Přidejte oregáno do těstovin, salátů nebo na maso. I této bylince se přisuzuje moc přičarovat lásku, tak na ni nezapomeňte.

 • Bylinná koupel
 • Dvě hrsti oregána přidejte do hrnce s litrem vody. Nechte projít varem a ještě asi 10 minut louhujte. Přes sítko slijte a přidejte do koupele.

Nejen jako léčivka

Šalvěj patří mezi nejoblíbenější bylinky

hlavně pro své léčivé účinky, ne nadarmo si získala svůj název podle latinského slova salvara (vyléčit, spasit). Kromě toho však také symbolizuje oddanost a nehynoucí lásku, proto by vám na Valentýna rozhodně neměla chybět. Zavěste snítku šalvěje na okno, její pronikavá vůně působí jako afrodiziakum, nebo ji můžete umístit pod polštář a budou se vám zdát zamilované sny.

Máta posílí zdatnost mužů a touhu žen

Pojmenování máty má původ v řecké mytologii. Minta byla krásná nymfa, do které se zamiloval bůh podsvětí Hádes. Jeho manželka Persefone ji ze žárlivosti zaklela ve skromnou bylinu, které však zůstala její neodolatelná vůně i chuť. Z máty, limetky a třtinového cukru nachystejte osvěžující nápoj, žvýkaní samotných lístků zpříjemňuje a čistí dech.

Saturejka- bylinka prostopášníků

Dalším skvělým pomocníkem nejen ve valentýnské kuchyni je saturejka. Tahle rostlinka s krásnými růžovými kvítky je pojmenována podle polobůžků satyrů (starořeký démon lesů a hor, napůl člověk, napůl kozel), vyznačující se smyslností a bujností. Kromě běžného kulinářského užití byla přimíchávána do lektvarů lásky a měla sloužit k podpoře mužné síly. A skutečně si pomocí ní vykouzlíte opravdový nápoj lásky.

 • Elixír lásky ze Satyrovy byliny
 • 100 g natě saturejky
 • 40 g natě yzopu
 • 50 g máty
 • 25 g bazalky
 • 20 g listů ořešáku
 • 15 g natě třezalky
 • Nasekané listy zalijte vínem v poměru 1 díl směsi na 3 díly vína, nechte louhovat přibližně dva až tři týdny, přičemž občas protřeste. Ideální je vypít dvakrát denně na lačno asi malou skleničku během dvou až tří týdnů. Vyzkoušet můžete ale i sklenku pro lepší náladu večer.

Receptů na dokonalého Valentýna najdete jistě spoustu, nejdůležitější ovšem je užívat si blízkost milované osoby.