Cítíte to? Letní zahrady, paseky a louky jsou plné voňavých bylinek! Vezměte košíky a vypravte se na „lov". Doma si pak z léčivých rostlin uvařte bylinkové sirupy. Obohatí vaši přírodní lékárničku.
Při hledání těch správných bylinek určitě nepřehlédněte mateřídoušku. Většinou se vyhřívá na slunných stanovištích a omamně voní. Slavná bylinkářka, opatka Hildegarda von Bingen jí používala na léčení malomocenství, obrny a nervů. Říká se, že kdo ráno místo kávy vypije šálek mateřídouškového čaje, cítí se jako znovuzrozený. Nic ho nebolí, má v pořádku zažívání, nekašle a je vyrovnanější. Zní to skoro jako zázrak. Ale popravdě, bylinky zázračné jsou…
Každá bylinka vám může nějak pomoci. Využijte toho...
Herbáře doporučují si v červnu určitě natrhat květ lípy. Nádherně voní a je skvělý při nachlazení a proti zvýšené teplotě. Vyplatí se také mít zásobu zelené ovesné slámy, odvar z ní je skvělou přísadou do detoxikační koupele. V červnu se doporučuje také sběr třezalky tečkované (uklidní pocuchané nervy), hluchavky, šalvěje, komonice lékařské, jehlice trnité nebo kostivalu lékařského (přidává se do mastí na namožené svaly a při bolestech kloubů).
Další užitečné bylinky, jež se sbírají v červnu
- list břízy
- list ořešáku královského
- květy pupalky dvouleté
- měsíček lékařský
- heřmánek
- fenykl
- jitrocel
- meduňka a máta
- kokoška pastuší tobolka
- jahodník
- kopřiva
- kontryhel
- přeslička rolní
První pomoc v lahvi
Pokud léčivé rostliny nechcete používat často, svěřte se jim alespoň při nemocech a nachlazeních. Abyste uchovali jejich léčivou sílu, můžete je nakládat do alkoholu nebo si z nich uvařit sirupy, které bývají obvykle lahodnější a přístupné i dětem. Třeba mateřídouškový sirup je skvělou první pomocí při kašli a zažívacích problémech. Silice fenyklu nebo máty peprné vás zase nezklamou při zažívacích problémech. Máte slabé průdušky? Uleví vám lipový květ. Kopřiva je sice v reálu pěkná „žáhavka“, ale v sirupu to ani nepoznáte. Navíc vám pomůže zdolat každoroční boj s alergiemi. Zkrátka, příroda vám teď podává pomocnou ruku. Přijměte ji a využijte její léčivou sílu, například k výrobě sirupů…
Mateřídouškový sirup je skvělou první pomocí při kašli a zažívacích problémech.
Univerzální recept na bylinný sirup
Co budete potřebovat:
- Bylinky
- 2 kg cukru
- 2 litry převařené vody
- 125 g kyseliny citronové
Postup přípravy:
Větší hrnec zasypte do poloviny bylinkami. Přidejte cukr, převařenou vodu a kyselinu citronovou. Směs uložte na klidné místo a nechte louhovat 48 hodin.
Poté bylinky vyždímejte a zbylý roztok zceďte přes gázu. Sirup nalijte do čistého hrnce a opatrně zahřejte na 80 °C. Pozor, obsah se nesmí vařit! Jinak by se zničily blahodárné látky z bylinek. Hotový sirup nadávkujte do lahví vymytých alkoholem a zavíčkujte. Skladujte ho na tmavém místě. Jakmile nastanou (pod)zimní plískanice, budete rádi, že ho máte.
Směs na bylinný sirup se louhuje 48 hodin.
Tipy navíc:
- Zkuste k sirupům přidat i trochu zázvoru. Tento oddenek je zdravý a zároveň dodá sirupu zajímavější chuť.
- Doporučujeme naplněné a zavíčkované lahve ještě sterilizovat v troubě.
Zdroje: www,prirodajelek.cz, www.fajnbyliny.cz, dvojka.rozhlas.cz