Zdroje: mojezdravi.cz, prostreno.cz, primanapady.cz, idnes.cz

S kocovinou se během svého života setkal snad každý dospělý jedinec. Po příchodu na večírek se skvěle bavíte a v ruce se vám střídá jeden drink za druhým. Všechno je pak úžasná legrace do chvíle, než se ráno probudíte s takřka nesnesitelnou bolestí hlavy, vyschlým krkem a bolavým žaludkem. Mnozí pak sahají po nejrůznějších lécích, ve kterých hledají úlevu. Po prohýřené noci však není úplně žádoucí cpát se chemií a je lepší vsadit na osvědčené bylinky. Účinek některých je pak dokonce mnohonásobně lepší než u produktů dostupných v lékárně. A s blížící se oslavou příchodu nového roku si raději udělejte jejich zásobu.

Zázvorový a mátový čaj proti nevolnosti

U jedinců, kteří jsou sužování nepříjemnou kocovinou, se kromě bolesti hlavy může objevit i nevolnost a bolest žaludku. S tím zaručeně pomůže zázvorový čaj připravený z čerstvého zázvoru. Když ho ještě dochutíte medem a citronem, bude navíc úžasně lahodný. Zázvorový čaj uklidní podrážděný žaludek a zároveň stimuluje metabolismus. Díky tomu se z těla budou mnohem snadněji a hlavně rychleji vyplavovat toxiny a škodlivé látky.

Obdobný účinek jako zázvorový čaj má i čaj mátový. Máta je obecně známá pro své příznivé účinky na trávicí soustavu, a tak se její popíjení v podobě čaje po náročné noci perfektně hodí. Kromě toho, že máta podporuje trávení, napomáhá ulevovat od bolestí hlavy. Stejně tak vás může zbavit nepříjemného zápachu z úst.

Ostropestřec mariánský a jeho účinky na zdraví

Jednou z bylin, které se v posledních letech konečně dostává zaslouženého uznání i u nás, je ostropestřec mariánský. Z této byliny si doma můžete připravit odvar nebo ji zakoupit ve formě oleje. Ostropestřec obsahuje látku zvanou silymarin, která má úžasnou schopnost obnovovat jaterní tkáň. Při pravidelné konzumaci napomáhá dokonce předcházet kocovině.

Heřmánek a zelený čaj

Přestože je celosvětově zelený čaj nesmírně oblíbený, jen málokdo ví, že dokáže poskytnou vytouženou úlevu právě při kocovině. Obsahuje totiž nezanedbatelné množství rostlinných látek zvaných katechiny. Právě tyto látky skvěle chrání játra před škodlivými vlivy alkoholu. V obchodě se však raději porozhlédněte po skutečně kvalitním zeleném čaji a připravujte jej přesně podle návodu. Jedině tak totiž zachováte jeho léčivé účinky.

Čaj z heřmánku asi není nutné nijak více představovat, neboť se o jeho blahodárných účincích dávno ví. Kromě toho, že napomáhá regeneraci organismu, navozuje také ospalost. A právě spánek nám po divokém večírku pomůže snad možná nejvíce.

Kromě heřmánku se po nadměrném pití alkoholu doporučuje také čaj z ibišku, z fenyklu anebo z vrby bílé. Ten na tělo funguje podobně, jako byste vypili šumivý acylpyrin. Je však lepší jej vypít ještě předtím, než ulehnete do postele, pokud si na to vzpomenete. Ráno pak pro vás bude o poznání jednodušší.

Jak předejít kocovině

Dávno předtím, než 1. ledna budete shánět lék na kocovinu, se spíše zaměřte na co, jak se jí vyvarovat. Samozřejmě základním pravidlem je pít s rozvahou, nemíchat jednotlivé druhy alkoholu a nikdy nepít na lačný žaludek. Vždy si před večírkem dopřejte větší večeři a v průběhu oslav pijte velké množství vody, díky které se alkohol z těla mnohem snáze vyplaví.

Pokud se ale nakonec neuhlídáte a ráno vás probudí zmíněné příznaky kocoviny, zachovejte klid. Pijte hodně vody, připravte si některý ze zmíněných čajů, uvařte si poctivou česnečku a se studeným hadrem na čele ulehněte do postele. Uvidíte, že se vám po pár hodinách značně uleví.