Zdroje: cooking.nytimes.com, cinderellah-relay.blogspot.com

Proč casserole?

Casserole je kuchyňské nádobí, které může mít různou podobu. V našem případě jde v podstatě o hlubší zapékací misku, pekáček nebo vyšší plech, ve kterém můžete nechat v troubě zapéci jídla dle vašeho výběru. Vesměs jde o jídla těstovinová, zeleninová, bramborová, ale i s rýží.

Kanál Food Impromtu představuje zeleninový casserole s bramborami. Rychlé, levné a výživné jídlo z jednoho pekáčku nejen chutná a voní, ale také krásně vypadá. Podívejte, jak na to:

Zdroj: Youtube

Tento recept je však však podobný klasickému francouzskému ratatouille, tedy zapečenému zeleninovému pokrmu.

Elegance a veliké plus těchto jídel spočívá především v tom, že jde o pokrmy v podstatě z jednoho hrnce. Ne tedy německý ajntopf, který je vařený a v hrnci, ale jídlo zapečené v jedné nádobě. Odpadá tak často nejen dlouhé stání u plotny, ale také ušetříte čas a práci, jelikož není třeba mýt množství pánví a hrnců. Výhodou je také propojení chutí již během tepelného zpracování. Jídlo stačí po upečení jen servírovat. V případě potřeby jej můžete dochutit i použitím omáček, kečupu nebo majonézy.

Casserole: Snadná a levná večeře

  1. Troubu rozehřejte na 200 °C a začněte s přípravou. Přichystejte si hranatou nebo kulatou zapékací misku a na rajčatový základ 2 hrnky vařené cizrny, 400 ml rajského protlaku, 1 lžíci medu nebo cukru, 1 lžičku mletého římského kmínu, špetku pepře a lžičku soli. Vše dobře promíchejte a dejte na dno nádoby na pečení.
  2. Na tenké plátky nakrájejte 2 cukety, 4 oškrábané brambory, 2 rajčata a 1 velkou cibuli. Plátky cuket a brambor dobře promíchejte prolisovaným 1 stroužkem česneku, lžičkou oregana, lžičkou tymiánu, špetkou pepře a soli a 3 lžícemi olivového oleje.
  3. Pak můžete začít skládat plátky zeleniny do nádoby. Máte-li hranatou nádobu, začněte u kraje a vrstvěte zeleninu na sebe různě na přeskáčku v několika řadách. I v kulaté nádobě začněte u kraje, ale dělejte vrstvy do kruhu, až se dostanete ke středu. Nádobu přikrytou alobalem nebo víkem dejte zapéct do trouby při 200 °C na asi 40 minut. A je hotovo! Před podáváním můžete potřít troškou olivového oleje a posypat nasekanými čerstvými bylinkami.

Související články