Díky organicky vázanému chloridu sodnému, dalším minerálům i pomalu působícím sacharidům je celerová šťáva skvělým hydratačním nápojem. Je odedávna používána jako pomoc při revmatismu, ovšem poslouží i jako iontový nápoj po zátěži – ať už sportovní, nebo takové, po níž přichází nepříjemná kocovina. Po nadměrné konzumaci alkoholu tělo strádá především nedostatkem vody a minerálů, a pokud mu je dodáte, přestane vás trestat bolestí hlavy a malátností.

Využijte bulvu i nať celeru

Řapíky a listy celeru jsou velmi bohaté na vitamíny (především vitamínu C, vitamíny skupiny B, vitamín K a E, provitamín A, kyselinu listovou), minerály a aminokyseliny. Bulva zase obsahuje přírodní sacharidy vhodné pro dietu i diabetiky, dále organické kyseliny, cholin a další látky. Typickou vůni celeru mají na svědomí vonné silice, v nati a bulvě trochu jiného složení. Ideálním životabudičem je směs šťávy z bulvy i natě. S natí si poradí i obyčejný mixér, bulva si žádá výkonný „smoothie“ mixér nebo odšťavňovač. Pokud takový nemáte, můžete ji i nastrouhat a přidat do salátu, nebo sníst s jogurtem a pořádně zapít.

  • Co do chuti i prospěšných účinků je osvědčená kombinace s červenou řepou, mrkví, jablkem, citrónem nebo limetkou
  • Celerová šťáva by se neměla užívat při poruchách a onemocněních ledvin.

Na lupy i ekzémy

Celerová šťáva má ještě další využití – zevně hojí mnohé ekzémy a bývá účinná i proti lupům. Do hlavy můžete vetřít čerstvou šťávu, nebo po umytí vlasů použít jako oplach odvar, připravený z celerové natě.

Celer v kuchyni

Nastrouhaná bulva, pokrájené řapíky i listy jsou výtečné do salátů. Zatímco bulva se v polévkách vaří spolu s další zeleninou, listy je nejlepší přidat až na talíři, podobně jako petrželku. Bulvový i řapíkatý celer můžete také zapékat.