Kvalitní jahody poznáte i podle dobře vybarvené dužniny.
Zdroj: Shutterstock.com / Vitalina Rybakova

Červená esence léta: Jak si užít jahodovou sezonu?

Jahody jsou neodmyslitelným symbolem začátku léta. Sezona tohoto voňavého a sladkého ovoce v České republice začíná většinou první týden v červnu a končí v polovině července. Je libo domácí jahodovou zmrzlinu nebo raději zvolíte jahodový cheesecake?

Jak poznáte dobré jahody?

Nejlépe se mají ti, kterým jahody rostou na zahradě. Těm ostatním nezbývá, než vynaložit trochu úsilí, aby získali plody, na kterých si opravdu pochutnají. V posledních letech se těší velké oblibě samosběry v jahodárnách, které často bývají v blízkosti velkých měst. Výhodou je příjemná cena, která začíná už na 40 korunách za kilogram a skutečnost, že si přinesete domů jahody opravdu čerstvé. Ale i na trzích ve městech bývá tuzemských jahod slušný výběr.

Pokud nechcete vyhodit peníze za plody, které mají mizernou chuť, vybírejte jahody velmi pozorně. Všímejte si zbarvení: plod jahody by měl být jasně červený na všech místech, zejména kolem stopky (jednotlivé odrůdy mají charakteristické zbarvení). Předčasně sklizená jahoda už nedozraje. Pozor dávejte i na opačný extrém, tmavě rudé zbarvení prozrazuje  jahody přezrálé. Mnohé napoví také vůně: voňavé jahody jsou dobré jahody, to je pravidlo, které platí. Pokud nakoupené jahody necháte ve vysoké vrstvě ve vaničce, rychleji měknou a kazí se. Doporučujeme plody co nejdříve opatrně vyskládat na tác (se stopkou a nemyté) a uchovávat v chladu. Abyste si užili toto sezonní ovoce naplno, po vyndání z lednice jej nechte čtvrt hodiny při pokojové teplotě, rozvine se tak vůně i chuť. 

Domácí jahodová zmrzlina

Nejjednodušší recept ze všech: potřebujete 3 ingredience a mrazák. 

 • Jahodovou zmrzlinu vyrobíte i bez zmrzlinovače. Jahodovou zmrzlinu vyrobíte i bez zmrzlinovače. Zdroj: Shutterstock.com / Christian Jung 450 ml smetany ke šlehání
 • 200 ml kondenzovaného mléka
 • 250 g jahod

Nejprve si rozmačkejte jahody v míse, doporučujeme nedoslazovat, jelikož základem zmrzliny je už sladké kondenzované mléko. Ve velké míse vyšleháme smetanu a kondenzované mléko dohromady do nadýchané hmoty. Rozmačkané jahody nám pustily šťávu, kterou slijeme přes sítko a necháme na straně (můžeme si z ní připravit jahodovou limonádu nebo sirup). Samotné jahody smícháme se smetanou, dáme do vhodné nádoby a necháme 6-8 hodin v mrazáku. Výhodou tohoto receptu je, že jahodovou zmrzlinu můžete připravit i bez zmrzlinovače a není nutné ani promíchávání hmoty v mrazáku.

Jahodový cheesecake

Na formu o průměru 28 cm:

 • Z jahod můžete připravit například cheescake. Z jahod můžete připravit například cheescake. Zdroj: Shutterstock.com / Piyato 500 g neochuceného sýru Philadelphia
 • 100 g zakysané smetany
 • 5 vajec
 • 150 g moučkového cukru
 • kůra z jedné limetky
 • 200 g jahod
 • 250 g klasických sušenek Bebe
 • 150 g másla

Jahody rozmačkáme v míse a necháme vykapávat na sítku. Sušenky rozdrtíme v sáčku válečkem a v misce smícháme s rozpuštěným zchladlým máslem, aby se vytvořilo těsto. Z něj vytvarujeme tenký korpus přímo ve formě. Celou uložte na půl hodiny do lednice.

Ve velké míse si smícháme sýr a smetanu s limetkovou kůrou. Přidáme cukr, můžeme použít šlehač, ale hmota by se neměla přešlehat, aby nebyla tekutá. Do směsi přidáme vykapanou jahodovou dřeň, ochutnáme a případně dosladíme. Na závěr za pomoci vařečky nebo metličky vmícháme vejce. Směs rozprostřeme na korpus a pečeme 10-15 minut při 170 °C.

Tip: Vykapanou jahodovou šťávu svařte do sirupu s vydlabaným vanilkovým luskem, moučkovým cukrem a cheesecake před podáváním přelijte. 

Jahoda, půl zdraví

Pokud jste milovníci jahod, dodáváte tělu nanejvýš prospěšné látky, jako jsou vitaminy A, B a E, který má příznivé účinky na stav pleti. Že jsou jahody zásobárnou přirozeného vitaminu C, je poměrně známé, ovšem ne tak fakt, že obsahují kyselinu ellagovou účinnou v prevenci nádorových onemocnění. Nadto jsou tato zbytnělá květní lůžka výborným zdrojem snadno stravitelné vlákniny a vody. A přestože jsou sladké, najdete v nich jen malý podíl přírodních cukrů.

Akční letáky