V současné době se pochoutka z dob socialismu, která byla tehdy pravidelnou nabídkou téměř každého jídelního lístku v restauraci, často objevuje pod sofistikovaným názvem české karpačo. V podstatě se jedná o najemno nakrájený gothajský salám s cibulí a zálivkou. Pokrm, který národ miluje a v oblibě je hlavně mezi pivaři.

Připravte si české karpačo podle receptu na kanálu Ostravsky Gastrošef (Heřman Gazda):

Zdroj: Youtube

Gothajský salám

Jedná se o tradiční českou delikatesu, která se v minulých dobách vyskytovala pravidelně v každé domácnosti. Byl nejenom finančně snadno dostupný, ale pro svou chuť tehdy i značně oblíbený. Lidově zvaný gothaj se u nás začal vyrábět ve druhé polovině 70. let a je řazen k typicky českým pochoutkám, přestože se nejedná přímo o tuzemský vynález. Salám vznikl v německém městě Gotha, podle něhož také získal svůj název.

Gothaj se vyráběl dle normy ČSN

Naše zcela první výrobní norma tehdy stanovovala, že měkký salám musel obsahovat 65 % masa a zbytek tvořil kvalitní tuk, koření, sůl a voda. Dá se říct, že dle této receptury byl gothaj nejlepší chuti. Během 90. letech se ale již nemusely dodržovat státní normy a mnohdy docházelo ke snížení původní kvality. Bohužel si tak tento výrobek zkazil svou pověst, a mělo se za to, že se do něj používá mnoho náhražek. Díky tomu bylo dokonce v roce 2003 vydáno nařízení, že v gothaji musí být minimálně 40 % masa.

Začněte nálevem

Nalijte si do hrnce 1,5 až 2 dl lihového octa, který zřeďte dvojnásobným množstvím vody. Následně ještě přilijte stejné množství jako octa také sklenici nálevu z nakládaných feferonek, které později také využijete. Následně vhoďte do připravované směsi několik celých kuliček pepře, 2 bobkové listy, 5 kuliček nového koření, 2 lžíce moučkového cukru a dle chuti špetku kuchyňské soli. Poté dejte nálev na 10 minut provařit na mírném stupni plotýnky.

Mezitím si oloupejte dvě větší cibule, nejlépe jednu bílou a druhou červenou a okrájejte ji na jemná půlkolečka. Na každý talíř pak nadekorujte jemně nakrájené plátky klasického českého gothajského salámu. Nikdy nezanedbávejte jeho kvalitu a nejlépe ho pořizujte u ověřeného řezníka.

Každou porci pak posypte nejprve vrstvou bílé cibulky, následně červené, přidejte trochu zelené petrželky nebo libečku a stejně 1 až 2 nakládané feferonky. Na závěr dochuťte čerstvě namletým pepřem dle chuti a zalijte vychladlým nálevem.

Tip na závěr

Takto připravené české karpačo můžete servírovat sice ihned, ale mnohem chutnější bude, když jej necháte řádně odležet. Proto každou porci obalte potravinovou fólií a nechte zhruba hodinu odpočívat v lednici. Nálev se během té doby krásně vsákne do salámu a bude se jednat o opravdovou lahůdku.

Související články

Zdroje: www.ceskatelevize.cz, www.idnes.cz, www.toprecepty.cz