Naši předkové bez česneku nedali ani ránu. Kolovala totiž pověra, že ten, kdo sní stroužek česneku denně, bude zdravý jako řípa. Většina „česnekářů“ proto měla sice aromatický dech, ale i tak se jim kúra vyplatila. Každodenní přísun stroužků jim zlepšil průchodnost cév, krevní oběh a snížil hladinu „nezdravého cholesterolu“ o celých 15 %. Česnek je oblíbenou zeleninou i dnes. Dokonce se mluví o tom, že jeho konzumace je prevencí proti zánětům, horečkám a střevním parazitům. A to už za nějaké ty „česnekové hody“ určitě stojí!

Ve videu uvidíte krok za krokem, jak si vyrobit česnekovou pomazánku:

Zdroj: Youtube

Česneková štafeta

Říká se, že průměrný Čech sní 1 kg česneku ročně. Ale najdou se i tací, kteří v pojídání této aromatické lahůdky nachází téměř sportovní zalíbení. Důkazem toho je takzvaná Česneková štafeta, které se na nádvoří Rosického zámku zúčastnilo 134 soutěžících. Jejich úkolem bylo sníst (jeden po druhém) stroužek loupaného česneku. Takováto grupa lidí to zvládla za neuvěřitelných 40:12 minut a zapsala se tak do České knihu rekordů.

Přísada v kuchyni

Ať už budete chtít posílit imunitu, nebo trénovat na další česnekový rekord, určitě nebude na škodu, když česnek zahrnete do svého jídelníčku. Hodí se na dochucení mletého masa, omáček, ale i masových pokrmů připravených na červeném nebo bílém víně. Pokud chcete čerpat více výhod z česneku, dopřejte si ho v syrovém stavu. Výborný je třeba v salátech či pomazánkách. Tady je jedna z nich…

Česnekovo-sýrová pomazánka

Pokud toužíte pocítit léčivou sílu syrového česneku, doporučujeme připravit si vynikající česnekovo-sýrovou pomazánku.

Jak na to: V míse promíchejte 20 g strouhaného sýra nevýrazné chuti (například eidam, gouda) s 3 utřenými stroužky česneku, 1 malou miskou majolky a 1 malou miskou zakysané smetany. Směs dochuťte solí, pepřem a máte hotovo. Pomazánka je výborná na jednohubky pro návštěvu, ale můžete si jí užít coby svačiny nebo večeři. Na chlebíčcích či sendvičích výborně vypadá v kombinaci s petrželkou, okurkou či rajčetem.

Víte, jak odbourat česnekový dech? Zkuste některý z těchto tipů:

  • Rozkousejte kávové zrno.
  • Snězte pár kostiček čokolády.
  • Rozžvýkejte petrželovou nať nebo lístky máty peprné.
  • Dejte si pár lžiček bílého jogurtu.

Související články

Zdroje: www.prozeny.cz, www.klasicke-recepty.cz