Ceviche krevety
Zdroj: Shutterstock.com / Larisa Blinova

Ceviche: Objevte kouzlo ryby v limetkové šťávě

Smažení nebo grilování rybám samozřejmě sluší. Během horkých dní je ale zkuste vyměnit za důmyslnou a jednoduchou techniku původem z Jižní Ameriky. Rybí specialitě, která zastane jak předkrm, tak lehkou večeři, přijdete na chuť po prvních pár soustech.

Ceviche krevety Ceviche krevety Zdroj: Shutterstock.com / Larisa Blinova Ceviche krevetyAutor: Shutterstock.com / Larisa Blinova

Princip ceviche (čtěte seviče) může znít až banálně, ale jde opravdu „jen“ o krátké marinování syrové ryby nebo mořských plodů v limetkové šťávě, případně ve šťávě z citrusů obecně. A slovem krátké myslíme klidně pouhá čtvrthodina, za tu dobu totiž stačí kyselina z limetky přeměnit strukturu masa v rybě, jinými slovy štěpí bílkoviny.

Čas potřebný na marinování se liší podle toho, na jak velké kusy rybu nebo mořské plody nakrájíte. Menší kostičky jsou připravené pár minut, větší nechte ve šťávě aspoň 15 minut.

Jak získat maximum limetkové šťávy?

Jestli jste se trápili tím, jak z mnohdy tvrdých limetek dostat všechnu šťávu, řiďte se následujícími tipy. Před krájením je nezapomeňte vyválet pod dlaní na tvrdé ploše kuchyňské linky nebo na prkénku. Abyste dostali z limetky opravdu všechnu šťávu, záleží i na přesném rozkrájení plodu na 5 kousků, jak je názorně popsáno ve videu:

video

Jakou rybu zvolit?

Důležité je dávat přednost těm nejčerstvějším rybám a plodům moře z ověřených zdrojů. Ideální jsou takzvané bělomasé ryby, jejichž maso drží pohromadě. Můžete připravit platýsa, mořského ďasa, okouna nilského, halibuta, tresky nebo chňapala červeného. Do ceviche však můžete přidat například i krevety, kalamáry nebo chobotnici. Kromě výše zmíněných budete ale potřebovat třetí klíčovou ingredienci, kterou je čerstvá chilli paprička. Ceviche se skvěle doplňuje také se zralým avokádem, šalotkou nebo červenou cibulí. Někdo přidává čerstvý koriandr, řapíkatý celer, jarní cibulku, cherry rajčata, případně i olivy – záleží na chuti každého, ceviche si můžete takzvaně vytvarovat k obrazu svému.

Základní ceviche

Na 4 až 6 porcí:

 • Ceviche je blesková večeře nebo předkrm, hodí se i na party. Ceviche je blesková večeře nebo předkrm, hodí se i na party. Zdroj: Shutterstock.com / AS Food studio Ceviche je blesková večeře nebo předkrm, hodí se i na party.Autor: Shutterstock.com / AS Food studio

  500 g rybích filetů tresky
 • 250 ml limetkové šťávy
 • 1 malá červená cibule
 • 1 šalotka
 • 2 chilli papričky
 • 1 zralé avokádo
 • 3 snítky čerstvého koriandru
 • mořská sůl
 • nachos na podávání
 • potravinářská fólie

Vykostěné filety zbavené kůže nakrájíme na kostičky o hraně zhruba 1 cm a vložíme do velké mísy, zalijeme limetkovou šťávou tak, aby bylo maso zcela ponořené. Cibuli a šalotku nasekáme na jemné proužky, promícháme se šťávou a masem, celou mísu překryjeme potravinářskou fólií a necháme na chladnějším místě 20 minut marinovat. Mezitím si nakrájíme avokádo na větší kusy, aby se nám v ceviche nerozpadlo. Chilli papričku zbavíme stopky a semínek uvnitř, která můžeme vypláchnout vodou. Po 20 minutách slijeme šťávu a přidáme na proužky nasekané chilli papričky, avokádo a ochutíme solí. Na závěr posypeme nahrubo nakrájeným koriandrem a ihned podáváme s nachos.

Akční letáky