Na specifika Dinnete jsem se zeptala švábské rodačky Beaty Radtke. Podle ní drobné rozlišení spočívá v tom, že Dinnete je obvykle menší a mívá silnější okraj. Ovšem i některé restaurace, které podávají Dinnete jako švábskou tradiční specialitu, je dělají někdy velké a s tenkými okraji.

Dinnete vznikly tak trochu náhodou

Historicky Dinnete vznikly jako zkušební pečivo pro kontrolu rozpálenosti chlebových pecí. Samotný název Dinnete odkazuje k tomu, že jde o tenký kus chlebového těsta (dünn) a regionálně se vyskytuje v různých jazykových obměnách jako Dinnede, Dünnele či Dinnele. Kousek chlebového těsta se po rozválení obložil a strčil do pece a podle toho, jak rychle se upekl, věděla hospodyně, zda už může sázet chléb. Švábský chléb je poměrně podobný tomu našemu českému, tedy kořeněný kmínem, peče se ale ze špaldové mouky. A takové je i těsto na Dinnete.

Co by na tradičním dinnete nemělo chybět

Tradiční obložení představuje Schmand (vpodstatě tučná kysaná smetana, podobná francouzské crème fraîche), špek a velké množství cibule. Často se přidávají i tenké plátky brambor. Novodobé podoby Dinnete bývají obloženy prakticky čímkoli, např. šunkou, cuketou, rajčaty, houbami, sýrem apod. Existuje i sladká varianta Dinnete s plátky jablek či hrušek, okořeněná skořicí. Místo Schmand se také čím dál častěji používá saure Sahne, tedy obdoba naší kysané smetany, která je méně tučná než Schmand.

Pro přípravu Dinnete klidně můžete použít jakékoli své oblíbené chlebové těsto a ani v obložení se meze nekladou. Pro tradiční přípravu můžete použít následující recept:

Těsto:

  • špaldová mouka 500 g
  • voda pokojové teploty 300 ml
  • instantní droždí 1/ sáčku (nebo polovina kostky čerstvého droždí, k ní trochu vlahého mléka a špetka cukru na kvásek)
  • sůl 1 lžička
  • mletý kmín ¼ lžičky

Obložení:

  • Schmand nebo kysaná smetana 200 g
  • Schinkenspeck nebo dobrá slanina 120 g
  • cibule 2 ks
  • sůl
  • mletý pepř
  • pažitka
  • případně jiné přísady podle vlastní chuti, na fotografiích jsou použity také na velmi tenké plátky nakrájené syrové brambory (lze použít i kostičky předem vařených brambor), jablka a medvědí česnek

Pokud používáte čerstvé droždí, připravte kvásek z vlahého mléka, trošky cukru a rozdrobeného droždí a nechte ho vzejít, potom vlijte k mouce promíchané se solí a kmínem. Dále postupujte podle návodu níže.

V případě použití instantního droždí promíchejte toto s moukou, kmínem a solí. Přilijte ¾ vody a podle potřeby dolévejte zbylou vodu – každá mouka má trochu jinou nasákavost. Těsto dobře propracujte, aby bylo hladké a nelepivé. Poprašte moukou, dejte do mísy, přikryjte utěrkou a nechte kynout, až těsto zdvojnásobí objem, trvá to asi 90 minut.

Před pečením pokryjte plech papírem na pečení a troubu rozpalte na nejvyšší teplotu, kterou dovoluje, ideálně kolem 250 ⁰C.

Smetanu mírně osolte a opepřete (špek bývá dost slaný, proto není třeba ji solit moc). Špek nakrájejte na kostičky, cibuli na tenké plátky.

Vykynuté těsto rozdělte na tři díly, rozválejte je na tenké delší ovály (to je tradiční tvar Dinnete – samozřejmě můžete zvolit i jiný) a položte je vedle sebe na plech.

Potřete ochucenou smetanou, posypte cibulí a špekem a případně dalšími přísadami. Pečte 10–15 minut, až těsto a cibule zezlátnou.

Hotové dinnete posypte pažitkou a podávejte teplé.