Upečte si chleba přesně podle svých představ – skutečně celozrnný, špaldový, ořechový, cibulový, banánový, bylinkový, sýrový… pěkně doma, rychle a pohodlně. Domácí pekárny mají malou spotřebu energie, a i nejkvalitnější chleba vás přijde nesrovnatelně levněji, nežli z obchodu. Investice se tak časem vrátí. A navíc se pečení chleba stane radostí všedního dne – můžete zkoušet nespočet receptů a variant, přidá vat ingredience podle chuti i fantazie.

V některých pekárnách si kromě voňavého bochníku můžete upéci i bagety. Mnohé také umí připravit džem, vymíchají vám kynuté těsto na sladké pečení a umí i další užitečné věci. Zbývá vyřešit jediné – kterou z široké nabídky pekáren vybrat?

Co všechno pekárna umí?

Při výběru si všímejte všech parametrů pekárny. Ke standardním funkcím, jako je několik různých programů na chléb (delší pečení vyžaduje celozrnný, kratší chléb bílý), připadají různé další funkce. Rozmyslete si, jaké využijete a také jak veliký chléb od pekárny očekáváte – v velikostí a speciálními funkcemi vzrůstá i její cena. Pokud je využijete, vyplatí se nákladnější pekárna. Kouzlit však lze i s tou nejlevnější, kterou si může dovolit téměř každý.

  • Program, který pouze vymíchá a nechá vykynout těsto, ze kterého pak můžete připravit cokoli od vánočky po koblížky a upéci v troubě, je součástí téměř všech pekáren. Jen některé pekárny pak mají i program, který vymíchá i jiné druhy těsta, nežli kynuté (při míchání těsta je vynechána fáze kynutí).
  • Pokud zavařujete, vyberte si pekárnu s programem na přípravu džemu. Při vysoké teplotě bude ovoce více jak hodinu rovnoměrně zahřívat a trpělivě míchat. K závěru stačí přisypat želírovací cukr a horkou směs nalít do skleniček (z čtverhranné pekárky to jde mnohem lépe, nežli z kulatého hrnce!). Pekárna vám při zavařování výrazně ušetří čas.
  • Ve speciálních pekárnách, u nichž lze regulovat teplotu, můžete připravovat i domácí jogurt.
  • Gurmánské přísady, jako jsou například olivy, cibule, sušená rajčata či sýr můžete přidávat již na počátku pečení, ale výhodné je někdy i jejich přimíchání až v průběhu cyklu, po druhém kynutí. Sofistikovanější pekárny mají pro tento účel automatické dávkovače surovin.
  • Odložený start až o 13 hodin je dnes již samozřejmostí téměř u všech pekáren. Ranní čerstvý chléb je jedna z velkých předností domácího pečení. Uživatelé nočního proudu mohou navíc využít levnější tarif. Pokud však budete mít pekárnu v doslechu, zjistěte si její hlučnost – i v tomto se jednotlivé výrobky liší.
  • Velikost a cena pekárny roste s objemem chleba, který je schopna v jednom cyklu upéci. (Vždy byste měli mít možnost zvolit i chleba menší). Chléb je totiž nejlepší čerstvý – a protože jeho příprava nezabere více, než deset minut, je nejlepší péci denně či obden tak velký bochník, který lze brzo spotřebovat. Ovšem čtyřčlenná rodina již chléb o hmotnosti alespoň jednoho kilogramu potřebuje, aby na den vůbec vystačil. Některé pekárny umí upéci i dva menší chlebíky najednou.
  • V některých velkých pekárnách můžete uvnitř pečící nádoby upéci i bagety či croisanty z předem vytvarovaného těsta.
  • Pro bezlepkovou dietu se hodí nejen speciální směsi na přípravu chleba, ale také zvláštní program. Pokud si přejete péci bezlepkové pečivo, zjistěte, zda to pekárna umí.
  • Kromě velikosti bochníku byste si ke každému programu měli možnost nastavit míru propečení kůrky.

Volba barvy kůrky

Počet hnětačů – jeden či dva?

Existují i pekárny, které před pečením hnětače sklopí a v chléb tak zůstává dokonale celistvý.

Mohlo by se zdát, že dva hnětače připraví těsto důkladněji, ale vzhledem k rozměrům nádoby na těsto to obvykle spolehlivě zvládne i hnětač jeden. Pouze největší pekárny potřebují hnětače dva, aby mohly upéci podlouhlý chléb. Pokud si vyberete pekárnu se dvěma hnětači, raději volte spolehlivé značky – mechanismus převodu je zde složitější a dochází častěji k poruchám. Další nevýhodou dvou hnětačů je, že v chlebu zůstávají dva zářezy po jejich vyjmutí místo jednoho.

Jaká je spotřeba elektrické energie?

Cyklus, za nějž pekárna vymíchá a nechá vykynout těsto a poté upeče chléb může trvat i tři hodiny. Ale na plný uvedený příkon jede pouze v době pečení chleba, tedy něco přes hodinu.

Problémy nastávají při výpadku proudu, který cyklus přeruší. Některé pekárny mají automatickou paměť a dovedou i po určitém časovém úseku bez proudu po obnovení dodávky pokračovat tam, kde přestaly.

Volba velikosti bochníku

V pekárně výtečný chleba upeče každý

S odměrkami na mouku, které by měly být součástí balení, a základními recepty, zvládne pečení i úplný začátečník. Je třeba pouze vložit mouku, vodu a droždí ve správném pořadí:

  • Voda se solí a trochou oleje se nalévá jako první.
  • Pak přichází mouka či hotová směs.
  • nakonec se navrch pokládá droždí s trochou cukru.

Dále pekárna pracuje zcela sama, podle programu, který zvolíte.

Tipy pro skvělý domácí chleba

Použít samozřejmě můžete i již hotové směsi na pečení chleba. Vyjdou však dráž, některé obsahují i ne zcela nejzdravější ingredience, jako je palmový tuk.

Kvalitní celozrnná mouka, nejlépe v biokvalitě, je základ chleba překvapivě chutného a lahodného, a přitom svému tělu poskytujete jen to nejzdravější a nejprospěšnější.

  • Kombinovat lze žitnou i pšeničnou mouku.
  • Skvělá přísada je i nutričně nejcennější špaldová mouka, mletá z prastaré odrůdy pšenice, ceněná i pro svou delikátní ořechovou chuť.
  • Bezlepkový chléb snadno vytvoříte ze speciálních bezlepkových směsí, nebo pohankové mouky.
  • Přidat můžete i kukuřičnou, rýžovou, sojovou… A také tolik slunečnicových, dýňových, sezamových či lněných semínek, kmínu a dalšího koření, kolik je jen libo.
  • S přídavnými ingrediencemi můžete experimentovat: čerstvé či sušené bylinky, sušená rajčata, cibuli, česnek, olivy, sýr, ořechy, podmáslí, med…
  • Když místo vody použijete podmáslí, chléb bude výjimečně vláčný a chutný
  • Upéci i můžete i chlebíček sladký, s nejrůznějšími přísadami

V domácí pekárně můžete používat čerstvé i sušené droždí, Kvásek, který je do poctivého žitného chleba nejlepší, je k dostání čerstvý v některých pekárnách a obchodech, zásobit se můžete i praktickým sušeným, či si jej z mouky a droždí vyrobit.