Kvásek nestačí získat, musíte o něj pečovat
19. 3. 2017

Kvásek nestačí získat, musíte o něj pečovat

Máte chuť se pustit do pečení chleba a nemáte vlastní kvásek? Možná budete překvapeni, jak blízko vás bydlí někdo, kdo je ochotný vám ho darovat. Poradíme vám nejen kde kvásek získat, ale také jak o něj pečovat, abyste mohli péct chleba kdykoli budete mít chuť!

Ke kvásku vás dovede mapa

Chlebový kvas můžete koupit či dostat u některých pekařů. Je to v podstatě směs žitné nebo pšeničné mouky s vodou, která za vhodných podmínek začne kvasit. Pokud ve svém okolí neuspějete, pak nebuďte smutní. Zkuste kváskovou mapu. Je to vlastně jakási seznamka pro pekaře a pekařky s kváskem, kterou v prosinci 2012 spustil provozovatel blogu Cuketka. Kvásková mapa má snadno zapamatovatelnou adresu: PečemPecen.cz (pochopitelně bez diakritiky). 

Příprava kvasu.

Každý, kdo je ochotný se o svůj kvásek podělit, vyplní formulář a uvede základní údaje o svém kvásku. Zmíní také, co od vás za kvásek očekává a za jak dlouho se pro něj můžete vypravit. Někomu stačí úsměv nebo dobrá nálada, jiné zajímá mouka, z které pečete, ověřený recept, či semínka, která se hodí do chleba. Jinde můžete za kvásek poděkovat lízátkem, levandulí, pamlskem pro pejska nebo třeba pastelkou...

Kvásková mapa České republiky, březen 2017. pecempecen.cz

Nebojte se kvásku

Jak upozorňuje Svaz pekařů ČR, česká legislativa definuje chléb jako pekařský výrobek kypřený kvasem, popřípadě droždím. Právě kvas, nejčastěji žitný, je důležitým pilířem, na němž můžete dobrý chléb postavit. Trochu zjednodušeně lze říci, že čím je v těstě více přírodního živého kvasu, tím je chléb kvalitnější a déle vydrží. Právě žitný kvas dodává chlebu mírnou kyselost, na kterou je velká část konzumentů v našich zeměpisných šířkách zvyklá. Péct chleba s droždím zvládne opravdu i malé dítě, pokus o vlastní kváskový bochník chce trochu více péče, stojí o něco více práce, ale rozdíl v chuti vám to bohatě vynahradí.

Kvásek v misce.První, co budete potřebovat, je vlastní žitný kvásek. Nezapomeňte na to, že kvas je živý organismus - musíte se o něj starat. Nenechte se odradit složitými návody na internetu. Na webu amerických New York Times (a česky na populárním blogu Cuketka) se objevil jednoduchý návod, který vám pečení kváskového chleba hodně usnadní. Když nepečete, stačí vzít jednu lžíci kvásku, přidat k ní 3 lžíce žitné mouky a asi stejné množství vody (30 ml).

Vše zamíchejte v misce a nechte v mikrotenovém sáčku nebo pod potravinářskou fólií 8-12 hodin. Objem by se měl aspoň zdvojnásobit. Když pak fólii sundáte, ucítíte tu úžasnou, lehce nakyslou vůni kvasu. Vše přendejte do skleničky a uložte v lednici. Tenhle proces je potřeba zopakovat asi 1x týdně. Pak vám kvásek vydrží opravdu hodně dlouho. Použijete vždy jednu lžíci kvasu a zbytek můžete vyhodit. A pokud se chcete podělit, jednoduše vezměte lžíci kvasu ze skleničky, a nechte jej pro někoho vyrůst. Pořád vám zbude dost i pro oživení toho vlastního.

Kvas kyne.

Někteří autoři doporučují vzít si lžíci vzešlého kvásku ze směsi připravené na pečení. Jenže v té je obvykle sůl a další ingredience, které zdraví bakterií v kvasu nedělají právě dobře. Proto je vhodnější oživit si kvásek zvlášť popsaným způsobem. Aspoň ho budete méně vyhazovat.

Autor Jan Lodl, spoluautor Radka Páleníková.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: osmplusdevět = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

kvásek není nutné skladovat?

(VWPsQNuAchm~eYSx47bO), 31. 3. 2018, 15:27

Moje babička (nar. v r. 1888) po zpracování těsta ho trochu v díži nechala a když za pár dní pekla chleba, přidala vodu a žitnou mouku, nechala zkvasit atd. Dělám to také tak: Těsto po zaschnutí "seškrábu" ze stěn mísy a dám do sklenice do ledničky, kde může být vpodstatě neomezeně a nemusím se starat o kvásek. Před pečením usušené kousky těsta z lednice vyndám, aby se prohřálo na pokojovou tepltu, potom přidám vlažnou vodu a nechám "rozpustit", pak přidám žitnou mouku + vodu a když (za hodinu, dvě), začne kvasit, přidám potřebné množství vody a ž. mouky a vyrobím kvásek, atd.

Dobrý den,jsem z Ostravy-Poruby a potřebovala bych kvásek na pečení chleba.Kvásková mapa nelze zvětšit a tím pádem mi nic neříká.Ozve se mi někdo nebo poradí?Děkuji předem a přeji hezký den.Kolečková

RE: kvásek

(Radka Páleníková), 14. 4. 2017, 19:32

Dobrý den, v článku je kvásková mapa pouze jako obrázek (proto nejde zvětšit). Zkuste navštívit odkaz pecempecen.cz - tam by se Vám měla zobrazit kvásková mapa tak, abyste mohla najít co potřebujete. Odkaz je zmíněn i v článku, ale raději jsem Vám ho zde takto vypsala.

PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS