Nehnětený chleba z The New York Times

Boom nehněteného chleba odstartoval před lety článek v The New York Times, a i dnes se můžete dočíst, že mnozí z tohoto receptu stále vycházejí. Téma se naustále vrací, protože prostě domácího chleba není nikdy dost a přípravu není třeba zbytečně komplikovat.

Podívejte se, jak před šestnácti lety vypadalo jedno z videí, které změnilo pohled na pečení chleba v domácích podmínkách. Originální video stále najdete na YouTube kanále The New York Times a můžete se na něj podívat i zde.

Zdroj: Youtube

Jak na nehnětený chleba?

Co dodat? Je to opravdu nesmírně jednoduché. Připravte si větší misku, která bude moci nerušeně sedět v koutu vaší kuchyně po minimálně 12 hodin.

Základní recept spočívá ve smíchání vody a mouky v poměru 1:2, v tomto případě jde o 1,5 hrnku vody se 3 hrnky mouky, ideálně chlebové. Do vody s moukou musí přijít také lžička a čtvrt sušeného droždí a lžička soli.

Až se budete pečením zabývat déle, uvidíte, že mezi moukami je docela rozdíl, nemusíte mít speciální mouku, ale s různými značkami budete mít také odlišné výsledky.

Veškeré ingredience krátce promíchejte, aby se tekutina spojila se suchými ingrediencemi a takto nechte pod utěrkou vykynout. Dlouhé kynutí je nezbytné, a když si práci dobře naplánujete, nebude vám vadit, že těsto kyne půl dne. Večer před spaním zadělejte a druhý den po návratu z práce můžete péct!

Na nehnětený chleba musíte mít dobrý hrnec i pokličku

Zásadní je pečící nádoba. Může jít o jakýkoli hrnec nebo pekáč s pokličkou. Důležité je, aby se nádoba rozšiřovala od spodu nahoru nebo byla alespoň rovná, protože jinak by vám chléb nešlo z hrnce vyklepnout. Hrnec nebo pekáč se ničím nemaže ani nesype. Nutné je, aby byl rozpálený.

Před pečením předehřejte troubu i s hrncem a poklicí na 250 °C a nechte je žhavit se alespoň 20 minut.

Když se podíváte na vykynuté těsto, bude na první pohled velmi řídké. Na pomoučněném stole a pomoučněnými prsty těsto dvakrát přeložte stranami dovnitř. Tím vznikne stále velmi třasavý, ale již kompaktnější bochník. Pomoučněný z obou stran pak přemístěte bochník do rozpáleného hrnce, přikryjte jej pokličkou a dejte péci.

Někteří umí překlopit těsto do hrnce bez překládání, ale to si nechte na dobu, až budete mít s tímto velmi řídkým těstem zkušenosti. Důležité je totiž vykynuté těsto neroztrhnout, aby v něm zůstaly nakynuté bubliny.

Chleba pečte zhruba 30 minut s poklicí a pak dalších 15 minut bez pokličky. Pečení je defacto jediná část, kterou musíte natrénovat a přizpůsobit podle vaší trouby. Jistě jste si všimli, že i když máte dobrou troubu a správnou teplotu, spotřebiče se nechovají stejně, respektive pečení je třeba prodloužit nebo zkrátit podle potřeby. V případě nehněteného chleba je často nutné pečení mírně prodloužit, aby nebyl chléb příliš vlhký, respektive uvnitř nedopečený. To ale zjistíte a dopilujete při každém dalším pokusu.

Upečený chleba můžete hned vyklopit z nádoby a nechat jej pak dobře vychladnout. To je patrně psychicky nejnáročnější část. Váš chleba bude mít úžasnou kůrku a uvnitř krásnou strukturu domácího pečiva. Krajíc z takového bochníku je pochoutka sama o sobě.

Související články

Zdroje: cooking.nytimes.com, maskrtnica.cz