Socialistické chlebíčky jsou skvělou retro pochoutkou.
Zdroj: Profimedia

Pamatujete socialistické chlebíčky? Recept na nejlepší klasické a poctivé retro

Silvestr a chlebíčky k sobě patří stejně jako kapr a Vánoce. Jen málo z nás si na silvestrovské oslavě tuhle pochoutku nedopřeje. I když existuje nepřeberné množství druhů, stále vede jen jeden. Ten pravý socialistický chlebíček s bramborovým salátem, šunkou a vajíčkem. 

Šunkové, křenové, salámové, krabí, roastbeefové i sýrové. To je jen malý výčet druhů chlebíčků, které si můžete ve většině lahůdkářství dopřát. I přes tyto moderní druhy je jen jeden z chlebíčků opravdovým králem a je to ten pravý socialistický s bramborovým salátem.

Kdo ale chlebíčky vůbec vymyslel? Byl to Napolen, Lord Sandwich nebo staří Římané? Psal se rok 1733 a Lord Sandwich, který rád hrál karty, dostal hlad. Požádal tedy svého sluhu, aby mu mezi dva chleby vložil plátek masa. Tím vznikl první obložený chleba, který se stal velmi oblíbený.

Objevil chlebíčky Napoleon nebo staří Římané?

Jiná pověra zase tvrdí, že obložené chleby jedli už staří Římané, ale jestli to tak opravdu bylo, nikdo neumí potvrdit. Jedno je ale jisté, do chlebíčků se zamiloval i Napoleon, který neměl čas vysedávat u opulentních večeří.

Rád tedy při výmýšlení bojových plánů pojídal chleby s masem. Nechal ale odstranit druhý krajíc, aby bylo vidět, čím je chleba obložen. Na konci 18. století se pak staly tyto otevřené sendviče hitem. Konzumoval je nejen prostý lid, ale i šlechta. Ideální byly hlavně na cesty.

Bramborový salát na chlebíčky patří Bramborový salát na české chlebíčky patří. Zdroj: Profimedia

Jan Paukert přinesl do Čech chlebíčkovou revoluci

Do Čech dorazily chlebíčky na konci 19. století. Šlo ale o plátek černého chleba se slanečkem a cibulí. Trvalo dlouhých dvacet let, než přišel Jan Paukert a našemu národu ukázal, jak má vypadat pravý chlebíček. 

Na jeho chlebíčkách si pochutnávaly takové hvězdy jako Hugo Hass, Ema Destinová či Jaroslav Seifert. Velkým milovníkem obložených chlebíčků byl i Vlasta Burian, který byl známý tím, že pořádal chlebíčkové večírky. Paukert byl vrchním dodavatelem chlebíčků i na stůl prezidenta Masaryka.

Velmi oblíbené byly chlebíčky za socialismu

Velkou oblibu měly chlebíčky také za socialismu. Byla to taková jistota a dostupná dobrota, kterou si lidé mohli připravit doma a ozvláštnit díky ní každou sešlost či večírek. Největším lákadlem byl šunkový chlebíček s vajíčkem a bramborovým salátem.

Jaký je váš nejoblíbenější? Jaký je váš nejoblíbenější chlebíček? Zdroj: Profimedia

No a protože je Silvestr za dveřmi, naučíme se dnes tuhle retro pochoutku připravit. Na tradiční socialistický chlebíček budete potřebovat 8 plátků světlé veky, bramborový salát, 8 plátků šunky, 1 vajíčko, kyselou okurku, rajče a petrželku.

Veku nakrájejte zkoseně na asi 8 mm silné plátky a namažte na ně bramborový salát. Vajíčko uvařené natvrdo oloupejte a nakrájejte na osminky, kousek kyselé okurky nakrájejte do vějířku, rajče nakrájejte na tenké měsíčky. Šunku složte a položte na jednu stranu chlebíčku, na druhou dejte vajíčko, rajče a okurku a dozdobte kouskem petrželky.

Zdroj: www.prozeny.cz, www.lifee.cz, www.recepty.cz

Akční letáky