Maso pečené na grilu snad neodmyslitelně patří k letní sezoně. Někteří nedočkavci své grily dokonce rozpalují už na jaře či v pozdním podzimu. Omamné vůni pečeného masa i dalších pochoutek odolá zkrátka jen málokdo. I ti zkušenější jedinci však mají čas od času pocit, že se jejich grilování nedaří přesně tak, jak by si přáli. Namísto šťavnatých steaků máte na stole suché a tuhé maso, pečené ryby mají zvláštní pachuť či se vám zkrátka nedaří své oblíbené pochoutky správně propéct, a to navzdory tomu, že jste si na všem dali pořádně záležet? Možná se dopouštíte tří základních chyb!

Základem je čistý gril

Ačkoliv to může znít jako samozřejmost, není tomu tak. Spousta lidí své grily po každém (případně před každým) grilování nečistí a věří, že se nečistoty od masa a oleje „opálí”. Právě připálené kousky masa i jiných potravin se při nedostatečném čistění mohou z roštu přilepit na právě připravované maso, čímž nejen že způsobí zvláštní pachuť vašich oblíbených dobrot, ale představují i zdravotní riziko. Je všeobecně známým faktem, že spálené potraviny jsou zdrojem karcinogenních látek.

Pořiďte si proto železný kartáč, kterým můžete rošt či kámen, na němž grilujete, důkladně očistit. Pomoci si přitom můžete například jarovou vodou či jinými přípravky, které se na čištění takových ploch hodí. Špína a mastnota pak jde mnohem snáze odstranit, když plochu alespoň částečně nahřejete.

Špatné grilovací náčiní

Ať děláte, co děláte, stále z grilu vyndáváte suché maso, které je tvrdé jako podrážka? Na vině pravděpodobně stojí špatné náčiní, které jste pro manipulaci s masem zvolili. I když se nákup nejrůznější obraceček a kleští může pořádně prodražit, investovat byste měli alespoň do základního vybavení.

Pokud jste totiž zvyklí maso obracet vidličkou, dopouštíte se základního přešlapu. Při napíchnutí masa v něm totiž vzniká mnoho děr, kterými odtéká masová šťáva. Nelze se proto divit tomu, že drahé steaky pak připomínají spíše žvýkačku.

Kdo si počká, ten se dočká

Třetí základní chybou, které se mnoho lidí dopouští, je špatné rozehřátí grilu. Nedočkavci a hladovci totiž často umísťují maso přímo do těch největších plamenů v domnění, že se jejich pochoutka připraví během podstatně kratšího času. Není tomu tak.

Když totiž maso ihned vystavíte prudkému ohni, během krátké doby bude skutečně zvenčí působit připraveně. Uvnitř ale bude syrové, což je velkým hazardem se zdravím! Hlavně pak u masa kuřecího. Dejte si proto na čas a po rozdělání ohně vyčkejte, až plameny poleví. Grilovat je vhodné nad žhavými uhlíky, ne nad plápolajícím ohněm.

Zdroje:

prostreno.cz, prozeny.cz