Nafouklé břicho je prevít! Touto nepříjemnou nesnází trpí dokonce větší procento žen než mužů. Pokud není nadýmání průvodním jevem nějaké konkrétní choroby, bývá nejčastěji způsobeno špatně kombinovanou stravou nebo některými konkrétními potravinami. Jenou z nich je i cibule, které by však byla škoda se vyhýbat. Je totiž zdravá a pro naše tělo nesmírně užitečná. Proto zkuste využít trik, který dokáže štiplavost cibule hravě zkrotit.

Jak se zbavit nadýmání se dozvíte v následujícím videu:

Zdroj: Youtube

Léčivá síla starověké cibule

Cibule je zelenina, kterou lidé s oblibou pěstují a konzumují již přes 7 000 let. Odjakživa se tato rostlina používala jako velmi užitečný léčebný prostředek. Až postupem času se začala využívat i jako kuchyňská ingredience. Pro staré Egypťany byla dokonce posvátná a považovali ji za symbol věčného života. Gladiátoři také hojně využívali cibulovou mast pro posílení svalů a kůže před zápasy.

Cibule je dokonalý lék i potravina

Tato zelenina má mnoho výhod. Kromě své dokonalé chuti, která dodá šmrnc všem pokrmům, je téměř bez kalorií, plná antioxidantů, flavonoidů a dalších užitečných látek a sloučenin. Červená cibule obsahuje i anthokyany - červené pigmenty, které mají maximální antioxidační schopnosti. Proto se za nejzdravější považuje právě cibule červená, poté žlutá a jako poslední ta bílá. V každém ohledu se vyplatí ji konzumovat co nejčastěji.

Trik proti nadýmání

Patříte mezi jedince, které cibule odrazuje kvůli nafouklým střevům? Využijte osvědčený trik, který uznávají i citliví žlučníkáři. Jednoduše cibuli spařte na pár minut horkou vodou a následně ji sceďte. Stejně tak můžete cibuli spařit pomocí páry. A pokud si budete cibuli dopřávat pravidelně, trávicí systém si na ni po čase zvykne a nadýmání odezní. A hlavně oceníte její užitečné zdravotní přínosy.

Cibule jako prevence rakoviny

V současné době je již prokázáno, že pravidelný přísun cibule může snížit výskyt rakoviny střev, konečníku a žaludku. Kromě mnoha látek, které tento jev ovlivňují, obsahuje především užitečné sloučeniny síry. Nejznámější je „onionin“, který brání rozvoji nádorů a zpomaluje šíření rakoviny plic, vaječníků a dělohy. Stejně tak je velmi užitečnou látkou při chemoterapii.

Cibulí k pevným kostem

Cibule má v sobě také látky, které velice prospívají zdraví kostí. Bylo zjištěno, že jedinci, kteří konzumují cibuli denně, mají o 5 % vyšší celkovou hustotu kostí. U žen se snižuje riziko zlomenin až o 20 %.

Cibule je likvidátor špatných bakterií

Cibule je výborný bojovník za dobrou imunitu, protože dokonale ničí mnoho nebezpečných bakterií. Například Staphylococcus aureus (zlatého stafylokoka) a Vibrio cholerae (původce cholery). Stejně tak se vyhnete bakterii MRSA8, s níž si umí poradit obsažený flavonoid kvercetin. Tato bakterie je rezistentní vůči antibiotikům a způsobuje obtížně léčitelné infekce po celém lidském těle.

Rozhovor s Markétou Vlčkovou, lékařkou a členkou České mykologické společnosti, si poslechněte v podcastu iReceptář do ucha přímo TADY:

Související články

Zdroje: www.jimejinak.cz, www.vimcojim.cz, www.az-recepty.cz