Nejčastěji najde cibule uplatnění jako základ pokrmů, saháte po ní, jakmile se o někoho z rodiny pokouší chřipka nebo nachlazení, guláš by bez ní rozhodně nebyl tím, čím je. A kulinářský skvost v podobě francouzské cibulačky také stojí za zmínku. Jak z cibule ale dostat maximum toho, co nabízí a jak s ní pracovat, abyste si co nejvíce ušetřili práci? Na všechny tyto otázky znaly odpověď už naše babičky.

Vyberte barvu dle libosti

Cibule je právem královnou mezi zeleninou. Vybírat můžete hned mezi několika druhy. Nádherná a chuťově naprosto skvělá je cibule s tmavě purpurovým zbarvením. Použít ji samozřejmě můžete do teplé kuchyně, i když do základů omáček a polévek je jí škoda. Nechejte její výraznou chuť vyniknou ve studené kuchyni, kde se bude díky své barvě i nádherně vyjímat. Podobně je na tom i cibule šalotka. Tu si rozhodně nespletete. Oproti svým kolegyním je drobnější a má výrazně jemnější chuť. Velké oblibě se těší hlavně ve francouzské kuchyni, nebojte se ji použít i vy. Ve studené kuchyni nebo ke grilovanému masu s ní uděláte velikou parádu.

Konzumujte cibuli pravidelně!

Cibuli byste měli mít doma po ruce vždy. Nejen kvůli její lahodné chuti a nepostradatelnosti v kuchyni, ale také kvůli jejím účinkům na zdraví. O cibulovém čaji nebo sirupu, který se užívá při projevech nachlazení, jste už asi slyšeli. Tím ale rozhodně její síla nekončí. Naopak. Cibule má blahodárné účinky na pružnost cév a také zpomaluje jejich stárnutí, můžete ji tudíž považovat jako prevenci proti křečovým žílám. Navíc dokáže při pravidelné konzumaci snižovat krevní tlak a čistit krev. Cibuli můžete využít i jako první pomoc při bolesti ucha. Nakrájejte tuto štiplavou zeleninu, obalte ji kouskem gázy a přiložte na bolavé ucho. Nechte působit nejlépe přes no, mělo by se vám ulevit.

Pečujte o cibuli jako o poklad

A jak o královnu kuchyně, která podporuje činnost střev, jater i žaludku, pečovat, aby vám doma vydržela co nejdéle? Vyrobit si z ní můžete kytici, kterou zavěsíte na suché místo a postupně z ní odebíráte. Jak na pletení, se podívejte na videu:

Zdroj: Youtube

Cibule nejdéle vydrží na chladném místě, ale pozor, nesvědčí jí vlhko. Spleťte ji do copu, celý jej dejte do punčochy a zavěste. Pokud přece jen bojujete s vlhkem, pojistěte se krajíčkem suchého chleba, který k cibuli vložte. Ten dokáže přebytečnou vlhkost zachytit a cibulový poklad zůstane v bezpečí. Takto vám cibule vydrží celou zimu.

Jak skladovat cibuli v bytě?

Ne každý má možnost skladovat několik kilogramů cibule. Přesto existují způsoby, jak si malou zásobu této zeleniny připravit. Orestujte ji! Cibuli nakrájejte na kolečka, nudličky nebo kostičky, podle toho, jak ji v kuchyni nejčastěji používáte, orestujte ji na tuku dozlatova a nechejte vychladnout.

Přendejte ji do čisté sklenice, pevně zavíčkujte a dejte do ledničky, takto vám tam vydrží i pět týdnů, jen ji vždy odebírejte naprosto čistou lžící nebo příborem. Potřebujete do vaření jen půlku cibule? Nevadí, druhou půlku potřete zase tenkou vrstvou másla, zabalte do alobalu a uložte do lednice. Takto vám v lednici vydrží i týden.

Tip na závěr


Blahodárné účinky a využití najdou i cibulové slupky. Můžete si z nich vyrobit mazání proti křečovým žilám. Jak na to se podívejte na článek zde:

S blížícími se Velikonocemi se vám slupky budou též hodit. Schraňujte si jak ze žluté, tak z červené a obarvěte v nich vejce. Získáte tak nádherná barvená vejce a přírodní cestou.

Související články

Zdroje: www.youtube.com, www.bylinkyprovsechny.cz, Dobré rady do každé kuchyně