Jednobarevné, zcela fialové a příjemně nasládle vonící houby se objevují už v říjnu, ale při obstojném počasí rostou v průběhu celého listopadu, vlastně i déle, prakticky až do zámrazu. Najdete je v listnatých i v jehličnatých lesích, ale pokud si mohou své stanoviště vybrat, dávají přednost na dusík bohatým místům.

Houbaření bez čištění

Čirůvky fialové, které patří odedávna mezi kodexové, tj. tržní druhy hub, naleznete nejčastěji kolem lesních krmelců či v porostech na okrajích lesů v blízkosti dobře hnojených luk a polí. Jsou to skupinově rostoucí houby, navíc čisté, jakoby nahé. Jejich sběr přináší houbařům radost o to větší, že jim odpadá pracné čistění hned po nálezu. Důležité ovšem je si tyto houby v lese tzv. „nakoukat“, tj. dostat je do oka. Pak tu nehrozí záměna s jedovatými fialovými pavučinci, kterých se většina houbařů obává. Pokud čirůvky fialové rozeznáte s jistotou, budou pro vás vítaným obohacením škály jedlých hub, které doposud sbíráte.

Čirůvky je nutné důkladně tepelně upravit

Čirůvky fialové patří spolu s čirůvkami dvoubarvými a strmělkami mlženkami k oblíbeným podzimním houbám v kuchyni nejednoho pokročilého houbaře kulináře. Vyžadují ale delší tepelnou úpravu (alespoň 15 minut), jelikož zasyrova obsahují látky způsobující rozklad červeného barviva (hemoglobinu) v červených krvinkách. Jsou chutné ve všech úpravách, s oblibou se požívají nakládané ve sladkokyselém kořeněném nálevu, případně v nálevu mírně slaném – to jsou pak předurčeny k dalšímu kuchyňskému zpracování.

Kuře na zelí a čirůvkách

Potřebujeme

 • misku čirůvek fialových
 • misku kysaného bílého zelí
 • 2 kuřecí prsíčka
 • 50 ml slunečnicového oleje
 • lžíci mleté sladké červené papriky
 • špetka směsi koření čubrica (lze nahradit mletým chilli)
 • sůl

Jak na to

 1. Pokrájené zelí osmahněte na oleji, osolte, přidejte čubricu a odstavte.
 2. Kuřecí maso nakrájejte na větší sousta a osmahněte na oleji s přidáním mleté sladké papriky.
 3. Houby asi 15 minut poduste a vmíchejte do zelí.
 4. Zelí s houbami rozprostřete na pekáček, přidejte maso a upečte pod dohledem v troubě do zezlátnutí.