Citrusovou marmeládu můžeme připravit z různých druhů citrusů.
Zdroj: Kamila Procházková / Foto

Citrusová marmeláda - zkuste si uvařit vlastní

Citrusovou marmeládu si můžeme připravit z libovolného druhu citrusů. Můžeme je i kombinovat. Klasikou je marmeláda ze sevillských pomerančů, oblíbená především v Británii. Původ pomerančové marmelády je většinou spojován se Skotskem 17. století.

Sevillské pomeranče - klasika citrusových marmelád

Sevillské pomeranče se nazývají také hořké pomeranče. Jsou to plody  křížence mandarinky a pomela (Citrus x aurantium), jsou aromatické, silně hořké a marmeláda z nich je pomalu vařená, tmavozlatá a často dochucená nějakým druhem alkoholu.

Sehnat sevillské pomeranče v České republice je dost obtížné. Ovšem i marmeláda z jiných druhů jedlých citrusů je vynikající a chemicky neošetřené pomeranče či citrony se u nás seženou poměrně snadno. Uvádím proto recept na marmeládu z klasických pomerančů či jiných běžně dostupných citrusových plodů.

Citrusová marmeláda dobře želíruje. Citrusová marmeláda dobře želíruje. Zdroj: Kamila Procházková / Foto

Název marmeláda pochází z portugalského názvu pro kdouli – marmelo. V Británii se sladké ovocné rozvary nejprve vyráběly s přídavkem citrusových plodů. Postupně citrusy zcela vytlačily kdoule a název marmeláda zůstal citrusovým zavařeninám.

Citrusy obsahují vysoké množství pektinu, proto není třeba přidávat želírovací přípravek. Ostatně, většina prodávaných želírujících přípravků se dokonce vyrábí z citrusové kůry. Pokud ale máte rádi opravdu velmi tuhou marmeládu, můžete trochu želírujícího přípravku přidat.

Domácí marmeláda z citrusů

  • chemicky neošetřené citrusy (pomeranče, citrony, mandarinky) 1 kg
  • cukr 1 kg
  • sůl špetka
Citrusům nejprve seřízneme špičku. Citrusům nejprve seřízneme špičku. Zdroj: Kamila Procházková / Foto

Citrusy pečlivě omyjeme. Odřízneme špičky se zbytkem stopky. Každý propíchneme dvakrát vidličkou nebo tenkým nožem a naskládáme je do kastrolu. Zalijeme vodou tak, aby byly ponořené, a vaříme 1 - 1,5 hodiny, až změknou.

Měkké vyjmeme (vodu z vaření nevyléváme), přepůlíme a vyškrábneme dužinu, kterou ihned přendáme do pasírky nebo cedníku. Kůru odložíme zvlášť.

Dužinu propasírujeme. Kůru nakrájíme na velmi jemné nudličky. Smícháme kůru a propasírovanou šťávu a zvážíme. Dolijeme tolik vody z vaření citrusů, aby výsledná hmotnost byla 1 kg. Přidáme sůl, dáme na sporák a za občasného míchání vaříme 45 minut. Potom přisypeme cukr, přivedeme k varu a vaříme tak dlouho, až marmeláda dobře želíruje (mělo by to trvat zhruba 10 minut). Nalijeme do čistých skleniček, zavíčkujeme vyvařenými suchými víčky, otočíme na 5 minut víčkem dolů a pak zpět do normální polohy.

Citrusovou marmeládu si můžete připravit i doma. Citrusovou marmeládu si můžete připravit i doma. Zdroj: Kamila Procházková / Foto

Akční letáky