Občas si u dobrého filmu každý rád zamlsá. Ale proč do sebe cpát nezdravé pochutiny plné soli, nezdravých tuků a často i chemických dochucovadel? Mnohem lepší je vyrobit si zdravou domácí dobrůtku vlastnoručně! Vždy víte, z čeho je a co opravdu obsahuje. Tentokrát to pojďte zkusit s cizrnou, která je v posledních letech konečně populární i v našich končinách!

Inspirovat se můžete v následujícím videu:

Zdroj: Youtube

Cizrna má pestré využití

Tato velice zdravá luštěnina je velice bohatá na hodnotné živiny. I proto se konečně objevuje i v našich kuchyních. Je velmi dobře stravitelná, málo kalorická a má velice pestré využití. Můžete ji přidávat do salátů, těstovin, polévek, různých pomazánek, ale i omáček a gulášů.

A určitě existuje mnoho dalších způsobů, jak je možné cizrnu využít. A když vám nějaká náhodou zbude, můžete si z ní udělat zdravou večerní pochutinu, kterou možná doma velice příjemně překvapíte a budete ji připravovat brzy znovu.

Cizrna hraje mezi luštěninami prim

Možná znáte tuto luštěninu pod názvem římský hrách. Jedná se o velká kulatá žlutá až žlutohnědá zrna, které mají lehce oříškovou chuť. Cizrna je oblíbená především v kuchyních Blízkého a Středního Východu, kde se z ní připravují tradiční jídla jako například humus, různé kaše a využít ji lze i jako přírodní jíšku. Z cizrny se také vyrábí bezlepková mouka s vysokou biologickou hodnotou.

Recept na slané cizrnové "křupky"

Budete potřebovat 1 sklenici či konzervu sterilizované cizrny. Sceďte ji a nechte řádně okapat. Následně k ní přilijte 2 polévkové lžíce olivového oleje a řádně promíchejte. Poté okořeňte přísadami, které máte rádi. Můžete použít i namíchané směsi. Trochu osolte, opepřete a přidejte třeba kari a trochu chilli, pokud máte v oblibě pikantní chuť. Opět cizrnu se všemi přísadami pečlivě promíchejte.

Takto ochucenou cizrnu vysypte na plech vyložený pečicím papírem, rovnoměrně ji rozvrstvěte po celé ploše a vložte do předem předehřáté trouby. Pečte na 180 stupňů cca 40 až 45 minut podle vaší trouby. Zkrátka do křupava.

Jaké má cizrna přínosy pro zdraví

Pokud patříte mezi ty, kteří si rádi dopřejí občasné mlsání, ale nechtějí přibrat, cizrna je pro vás ideálním řešením. Zařaďte ji proto pravidelně i do svého běžného jídelníčku. Ve 100 gramech obsahuje pouhých 360 kcal.

Zároveň je cizrna velmi zdravá, což je dáno vysokým podílem bílkovin, sacharidů a vlákniny. Obsahuje užitečný škrob, esenciální aminokyseliny lysinu, vitamín B15 neboli kyselinu pangamovou a například významnou nenasycenou mastnou kyselinu linolovou. Z minerálů je zastoupeno hlavně železo a vápník. Zároveň obsahuje antioxidanty, které zpomalují procesy stárnutí a rakovinové bujení.

Související články

Zdroje: www.varilamysicka.cz, www.vimcojim.cz, www.spektrumzdravi.cz