Zdroje: fresh.iprima.cz, magazin.recepty.cz, vareni.cz

Není to úplně dávno, kdy byla poprvé připravena cmunda po kaplicku, přesto si rychle vydobyla své čestné místo na žebříčku oblíbených českých pokrmů. Bramborák naplněný kysaným zelím a plátkem uzeného masa ja prostou klasikou, která se dříve objevovala na stole v mnoha domácnostech poměrně často. V záplavě nejrůznějších moderních pokrmů se ale začala postupně vytrácet a pravidelně si ji připravují jen skutečně zastánci klasické lidové české kuchyně. Je to přitom velká škoda.

Původ cmundy po kaplicku

Narozdíl od ostatních receptů, ten na cmundu po kaplicku má přesně zmapovaný původ. Zhruba v druhé polovině minulého století ji v jižních Čechách údajně vytvořil šéfkuchař z Kaplice Oto Kořínek, kterému do hospody po zavíračce vtrhli hladoví hosté. Korínkovi prý bylo líto je vyhodit a rozhodl se jim proto ze zbytků uvařit něco na zahnání jejich hladu. Ze zásob tedy vytvořil bramborák, který naplnil uzeným masem a kysaným zelím. A hostům chutnalo! Recept se brzy rozšířil nejen po jižních Čechách, ale rovnou po celém Česku. A pod názvem kaplická cmunda nebo cmunda po kaplicku se připravuje dodnes.

Cmunda po kaplicku podle Zdeňka Pohlreicha

Budete potřebovat:

1 kilogram brambor

3 vejce

4 stroužky česneku

100 mililitrů mléka

200 gramů hladké mouky

hrst majoránky

4 plátky uzené krkovice s kostí

600 gramů kysaného zelí

1/2 lžičky kmínu

olej

ocet

cukr

sůl

pepř

Postup:

V první řadě si oloupeme všechny brambory a nastrouháme je na struhadle najemno. Kdo má doma kuchyňský robot, který tuto práci zastane za něj, značně si ulehčí práci. Zhruba jednu celou hrst nastrouhaných brambor si dáme stranou, zbytek necháme chvíli odpočívat a následně z nich vymačkáme přebytečnou vodu. Poté do brambor vmícháme vejce, prolisovaný česnek, sůl, pepř, majoránku, mléko a také mouku. Všechno společně propracujeme v hutnější těsto.

Kysané zelí propláchneme vodou a dáme jej do hrnce. Přidáme k němu také kost z krkovičky a společně dusíme asi 10 minut. Poté kost odstraníme a zelí zahustíme hrstí syrové brambory a dochutíme podle potřeby solí, cukrem, kmínem a také octem. Vypneme sporák a zelí přiklopíme, aby zůstalo teplé. V jiném hrnci si ohřejeme i maso. V ideálním případě na páře. Tak si totiž zachová svou vůni i chuť.

Do velké pánve nalijeme dostatečné množství oleje, na kterém následně smažíme velké bramboráky z obou stran dozlatova. Upečené bramboráky naplníme zelím a masem a podáváme. Dobrou chuť!