Cukety jsou skvělou letní zeleninou. Nyní v sezóně jich je dostatek, takže si z nich můžete připravit nespočet receptů. My vám přinášíme dokonalý hubnoucí recept, který je hitem v Itálii. Carpaccio zdaleka nemusí být jen masová záležitost. Skvěle se na jeho přípravu hodí i letní zelenina. Buď si jej vychutnejte jako lehčí večeři, nebo jako předkrm u grilování s přáteli. Uvidíte, že budete za hvězdu zahradní párty.

Bylinková dokonalost

O dokonalou chuť se v tomto receptu postarají bylinky. Nebojte, určitě všechny máte na zahrádce. Nebo se dají velmi lehce sehnat. Prim bude hrát bazalka s mátou. Obě jsou lahodné a aromatické, takže se s nevýraznou cuketou nádherně doplní. Trojici bylinek uzavírá pažitka, ta zase dodá celému pokrmu svěže pikantní chuť.

Jak na to?

Ideální jsou k tomuto receptu ještě mladé cukety. Nepoužívejte ty přerostlé, jejich dužina už není tak šťavnatá a zážitek z pokrmu by nebyl tak dokonalý. Naopak vezměte ze záhonu buď ty malinké nebo střední.

A jak s cuketami pracovat? Podívejte se na video:

Zdroj: Youtube

Plátky z cuket můžete udělat dvojím způsobem. Aby bylo carpaccio dokonalé, je potřeba udělat plátky co nejtenčí. Toho docílíte buď škrabkou na brambory, nebo mandolínou.

Zálivka je alfou a omegou

Jakmile jsou cukety připraveny, pusťte se do marinády. Použijte lžičku jablečného octa a lžičku citronové šťávy, lžíci olivového oleje, citronovou kůru z jednoho bio citronu. Promíchejte, osolte a opepřete a marinádu nalijte na cuketové proužky tak, aby v ní byly obalené všechny. Nechte odpočinout pár chvil v lednici. Mezitím si opražte nasucho na pánvi pár slunečnicových semínek.

Před podáváním

Než budete carpaccio podávat, vyndejte ho včas z ledničky, ať není úplně ledové a zálivka získá pokojovou teplotu. Posypejte své dílo nasekanými bylinkami a opraženými semínky.

Malý tip

Množství octa a citronové šťávy je orientační, vylaďte jej podle své chuti. Pokud chcete vyzkoušet něco nového, vyměňte citron za limetku, bude se s mátou nádherně doplňovat. Pohrát si můžete i s pepři. Jednou zkuste černý, ten je nejvýraznější, poté bílý, je mnohem jemnější, nebo červený. Slunečnicová semínka vyměňte třeba za piniové oříšky nebo plátky mandlí.

Související články

Zdroje: www.youtube.com, www.jimejinak.cz, cooking.nytimes.com