Receptů na cuketové pochutiny není nikdy dost. I když se tato zelenina s koncem léta stává terčem nejrůznějších vtipů, na její variabilitě a všestrannosti to nic nemění. Cuketa je jednou z nejzdravějších druhů zeleniny. Navíc nemá takřka žádné kalorie, takže si ji můžete vychutnávat tak často, jak jen chcete a bez výčitek.

Nejen příloha

Využití cukety je skutečně široké. Většina lidí ji vnímá jako přílohu, skvěle se hodí například ke grilovanému nebo pečenému masu, proměnit ji ale můžete i v plnohodnotnou večeři, která nasytí celou rodinu.

Podívejte se na video, jak připravit cuketovou dobrotu z jedné pánve:

Zdroj: Youtube

Připravte si cibuli, tu oloupejte a nakrájejte na proužky. Na trošce oleje ji osmahněte v hlubší pánvi a přidejte k ní dva stroužky najemno nakrájeného česneku. Dvě středně velké cukety omyjte a nekrájejte i se slupkou na kolečka. Přidejte do pánve a orestujte. Mezitím si nakrájejte petrželovou nať. Je jedno, jestli použijete kudrnku nebo hladkolistou, volte tu, která vám více vyhovuje.

Do mísy rozklepněte 7 vajec a prošlehejte je s 50 gramy nastrouhaného parmezánu a petrželkou. Osolte a opepřete dle chuti. Pak vlijte do pánve na orestovanou cuketu a nechte zapékat. Zlehka můžete cukety s vejcem promíchat, ale není to nutné.

Jakmile půjde vejce oddělit zlehka od pánve, pomocí talíře směs obraťte. Postup je vidět na videu. A cuketovou dobrotu dopečte. Podávat ji můžete jen tak, nebo k ní připravte třeba jogurtovobylinkový dip.

Široké využití

Cuketa se dá ale využít i jinými způsoby. Nesluší jí jen vaječný kabátek. Klidně jí můžete ozvláštnit masovou sekanou či karbanátky. Cuketu můžete obalovat i v trojobalu, anebo si připravit křupavé cuketové tyčky. Cukeťáky jsou také prověřenou lahůdkou. Buď můžete cuketu smíchat s bramborami, anebo použít cuketu samotnou. Díky neutrální chuti se cuketa skvěle hodí na zahušťování omáček, gulášů a polévek. Skvělou parádu také udělá jako přísada do sladkých moučníků.

Jak se pozná les, kde zaručeně rostou houby? „Stoprocentní jistotu nemáte nikdy,“ říká v novém podcastu iReceptář do ucha Markéta Vlčková. Pusťte si ho ZDE:

Související články

Zdroje: www.youtube.com, tchiboblog.cz