Pravdou je, že momentálně asi není domácnosti, kde by v lednici neodpočívala cuketa. Na trhu je teď tato zdravá zelenina za slušnou cenu a kde kdo ji rád podaruje ze své úrody sousedům. Jenže co z nich stále vařit a jak je zpracovat? Receptů je spousty, takže se není čeho obávat. Pro tentokrát vyzkoušejte z cukety připravit sekanou. Věřte, že si mnozí ani nevšimnou, že je vlastně bez mletého masa.

Jak připravit cuketovou nádivku? Na to se podívejte v následujícím videu:

Zdroj: Youtube

Cuketa je univerzální

Cukety jsou vlastně docela zajímavá zelenina. Jsou totiž skoro bez chuti, ale dají se použít k přípravě mnoha pokrmů, a to od slaných až po sladké. Stačí je prostě dochutit tak, jak potřebujete, a připravit způsobem, který je vám milý.

Cukety lze jen tak ogrilovat a využít je jako přílohu k masu, můžete z nich dělat omáčky, zeleninové špagety, zapékat je s masem a sýrem, ale stejně tak z nich upéct sladkou bábovku či nedělní koláč. A pokud máte již nějakou dobu chuť na sekanou, neváhejte a pojďte ji připravit.

Babiččina cuketová sekaná

Tento druh sekané může být i zajímavou nádivkou masa či pečené zeleniny. Dochucuje se sýrem a uzeninou, ale můžete použít i další vámi oblíbené ingredience. Vychutnat si ji můžete jak teplou, tak i studenou. Navíc je oproti masové verzi plná vitamínů minerálů.

Postup přípravy

Asi tak 500 g omytých cuket oloupejte, nastrouhejte nahrubo a vymačkejte z ní veškerou tekutinu. Nastrouhejte si 100 g tvrdého sýra a pokrájejte na malé kostičky 200 g salámu nebo libové slaniny (můžete vynechat).

Přidejte k cuketě společně s 1 nakrájenou cibulí, 3 rozdrcenými stroužky česneku a směs řádně promíchejte. V tuto chvíli přisypte 6 lžic hladké mouky, 3 syrová vejce, 1 prášek do pečiva a opět vše pečlivě promíchejte, aby se veškeré ingredience propojily. Následně dochuťte solí, pepřem a případně směsí koření na mletá masa.

Vytvořte šišku sekané a vložte ji na pekáč předem vyložený pečicím papírem. Prvních 10 minut pečte sekanou při teplotě 200 °C, následně teplotu snižte na 180 °C. Měla by mít zlatavou kůrku, které docílíte, když na posledních 5 minut pustíte v troubě gril.

Cuketová sekaná pro vegetariány

Dokonce můžete připravit i verzi, která je zcela bez masa, tedy i bez uzenin. Stačí, když je nahradíte například hříbky nebo žampiony podušenými na cibulce, upečenou červenou řepou, sójovými boby nebo červenou čočkou. Dodat lze i různá semínka.

Nejnovější epizodu podcastu iReceptář do ucha si poslechněte přímo ZDE:

Související články

Zdroje: www.toprecepty.cz, www.toprecepty.cz, www.nejrecept.cz