obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Cukety a dýně z Edice Receptář: recepty, pěstování, Halloween

Proč číst něco o cuketách a dýních, když adélovské šlahouny tykví vytěsňují z pozemku málem i majitele a bedny plodů se plní jedna za druhou? Protože svazek Edice Receptář je pro bohatou sklizeň jako stvořený.

Přinejmenším udělá pěstitelům radost zajímavými recepty. Třeba na zavaření a dochucení cuketové směsi, která pak kdykoliv poslouží pod maso nebo jako základ leča. V jiné úpravě zase může cuketa zůstat ve sklenici připravena na topinky.

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Publikaci koupíte v e-shopu internetového Receptáře za 80 Kč s poštovným zdarma!

Ano, ty zmiňované bedny cuket nemusejí k sousedům ani k přátelům. Dokonce se vám může po přečtení knížky Cukety & dýně z Edice Receptář klidně přihodit, že zjistíte: Sám mám málo.

A kdo zatím neochutnal grilované cukety jako Cukety & dýně - edice Receptář Cukety & dýně - edice Receptář Zdroj: Archiv ireceptar.cz lahodnou přílohu k masu, třeba místo pečených brambor, kdo nežasl nad jásavou barevností a hedvábnou chutí dýňové polévky, objeví svět nových možností — bezmála stovku receptů na přípravu jídel z dýní a cuket.

Koláč díkůvzdání

Zatímco v Evropě prochází žaludkem také láska ke svátkům, za oceánem i láska k vlasti, a to kvůli dýním. Angličtí kolonisté totiž přežili první zimu na americkém kontinentě jen díky potravinám od indiánů  — fazolím, kukuřici a tykvím.

Na jaře zaseli semena a na podzim oslavili sklizeň. Od té doby slaví Američané poslední listopadový čtvrtek Den díkůvzdání. Přitom si pochutnávají i na dýňovém koláči.

Angličtí kolonisté přežili první zimu na americkém kontinentě jen díky potravinám od indiánů. Angličtí kolonisté přežili první zimu na americkém kontinentě jen díky potravinám od indiánů. Zdroj: Archiv ireceptar.cz

V knížce Cukety & Dýně z Edice Receptář se o historii tykví dozvíte víc, samozřejmě také o souvislostech mezi Halloweenem, svátkem Všech svatých a vyřezávanými dýněmi. Na straně 35 najdete recept na americký dýňový koláč, na stránkách 43 a 44 návod, jak a čím dýně vyřezávat.

Plody a květy

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Kdo tykve kupuje, najde v publikaci rady k výběru dobrého, zralého plodu.

Ale možná raději využijete tip, kdy a jak ručně opylovat květy cuket nebo dýní, abyste měli co sklízet.

A když už se naučíte rozlišovat samčí květy od samičích, můžete ochutnat smažené nebo plněné květy cuket. Samčí květy jsou vhodnější na úpravu v těstíčku, baculaté samičí zase ideální k plnění.

Semínka na zdraví Semínka na zdraví Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Semínka na zdraví

Dýňových semínek si příznivci zdravých pochutin váží kvůli obsahu nenasycených mastných kyselin, jež snižují cholesterol, vysoký tlak a riziko infarktu i mrtvice. Semínka jsou i zdrojem vitaminů A, E a kyseliny listové, najdeme v nich zinek, měď, hořčík, mangan, draslík i železo.

Semínkům z dýně olejné stačí jednodenní máčení  ve slaném nálevu a po usušení se už dají chroupat. Semena z jakékoli jiné jedlé dýně vyžadují ještě jemné pražení. Podrobnější návod a další možnosti také popisuje publikace Cukety & dýně z Edice Receptář.  

lagenárie lagenárie Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Tykve a lagenárie

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Knížka obsahuje přehled oblíbených odrůd cuket.

Hodit se jistě bude i trocha botanické osvěty, tedy co jsou tykve za rostliny, kterým se říká cukety a kterým dýně, které se pěstují na jídlo, které na okrasu, co je lagenárie čili kalabasa.

Osmdesát stránek informací a inspirace pro pěstitele a labužníky můžete koupit hned, a to v e-shopu internetového Receptáře!

Cena 80 Kč. Poštovné zdarma.

Akční letáky