Pokouší vás vánoční cukroví při sledování oblíbených pohádek a filmů, které dávají o svátcích v televizi? Udržet si svou váhu ovšem můžete i bez odepření pečení. Stačí pouze zvolit ty správné suroviny, vytvořit cukroví malé a bezmyšlenkovitě se nepřecpávat. Jedině tak si nepřekazíte cestu za vysněnou postavou.

Upečte si prvorepublikové vanilkové rohlíčky od prababičky Josefa Maršálka podle video receptu na YouTube, na kanálu Český rozhlas:

Zdroj: Youtube

Změna v nutričních hodnotách

Aby bylo cukroví zdravější, je zapotřebí do těsta dát méně cukru a tuku. Místo toho přidejte naopak více bílkovin a vlákniny, která se hojně nachází ve vločkách nebo celozrnné mouce. Hotové cukroví si pak můžete vychutnávat v určitých denních dávkách. Z klasických druhů cukroví ale zapomeňte na vosí hnízda nebo plněné ořechy, jež jsou obrovskou kalorickou bombou.

Zdravé perníčky bez polevy

Cukrové zdobení perníčků zbytečně zvyšuje příjem kalorií, a proto si je připravte bez něho. Nejdříve zadělejte vláčné těsto ze 400 g hladké žitné mouky, 150 g másla, 4 vejcí, 100 g javorového sirupu, 140 g třtinového cukru, 100 g mletých vlašských ořechů, 2 lžiček perníkového koření a z jedné lžičky jedlé sody. Hotové těsto vložte do lednice na několik hodin vychladnout. Poté z něj rozválejte plát a vykrojené tvary dejte na plech vyložený pečicím papírem. Perníčky pečte v předehřáté troubě na 180 °C asi 10 minut.

Špaldové linecké cukroví

Na tácu s vánočním cukrovím by rozhodně nemělo chybět ani linecké cukroví. 100 g másla utřete do pěny s jedním žloutkem, čerstvě nastrouhanou citronovou kůrou a s 50 g rozpuštěným medem. Následně přidejte 200 g celozrnné špaldové mouky, kterou společně s pěnou zpracujte do vláčného těsta. To poté dejte do lednice a dále postupujte stejně jako u perníčků.

Vanilkové rohlíčky obalované ve stévii

Těsto na vanilkové rohlíčky vypracujte z 300 g špaldové mouky, 200 g změklého másla, 100 g namletých vlašských ořechů či mandlí, 60 g třtinového cukru, dvou vejcí a semínek z jednoho vanilkového lusku. Hotové těsto poté nechte uležet v lednici. Jakmile bude dostatečně vychlazené, tvarujte z něj malé rohlíčky, které dejte péct do předehřáté trouby na 180 °C zhruba na 15 minut. Ještě horké rohlíčky obalte v prášku ze stévie.

Nepečené ořechové kuličky

Zdravé cukroví může být také nepečené, a proto si připravte 50 g kešu ořechů, 50 g mandlí, 100 g sušených datlí a 2 polévkové lžíce kokosového oleje. Veškeré ingredience dohromady rozmixujte a ze vzniklého těsta vytvářejte malé kuličky. Hotové cukroví pak nechte v lednici ztuhnout, případně jej ještě před tím můžete namáčet v rozpuštěné kvalitní čokoládě.

Související články

Zdroje: notino.cz, prozeny.blesk.cz, stob.cz