Smažený sýr podáváme nejčastěji s tatarkou.
Zdroj: Ryzhkov Photography / Shutterstock.com

Jak se připravoval sýr za první republiky. Do obalu přidávali kvasnice

Smažák se dlouhodobě drží na předních příčkách obliby tuzemských strávníků. Jenže patří k jídlům, kterým ohřívání nesvědčí. A tak s ohledem na koronavirová omezení si ho v zimním období budeme jen obtížně objednávat skrz výdejové restaurační okénko. Nic nám však nebrání v tom, připravit se ho doma.

Pátrali jsme, ze kdy se datuje obliba smaženého obalovaného sýra v našich končinách. Zmíněn je například na jídelním lístku restaurace Šroubek z roku 1936. Při pátrání v kuchařských knihách a prvorepublikových časopisech se nám podařilo najít hned tři dobové recepty. První dva pocházejí z knihy nazvané Kniha kuchařských předpisů (vyšla ve 20. letech 20. století). Jména autorů u ní nejsou zmíněna, pouze se v úvodu dozvídáme, že ji sestavili šéfové kuchyní předních pražských podniků. Třetí recept jsme našli únorovém čísle časopisu Eva z roku 1938. Díky těmto receptům můžete ochutnat smažák tak, jak si na něm pochutnávali naši předci před téměř stoletím.

Smažený camembert

Ke smažení se hodí také camembert či hermelín. Ke smažení se hodí také camembert či hermelín. Zdroj: Jacek Chabraszewski / Shutterstock.com

Nepříliš uležený camembert se oloupe, nakrájí na větší kostky, okoření cayenským pepřem nebo paprikou, obalí ve vejci a strouhané housce a rychle osmaží. Možno baliti dvakráte. Zdobí se smaženou zelenou petrželkou.

Smažené ementálské řezy

Ementálský sýr se nakrájí na 1 cm silné řezy, obalí v těstíčku ke smažení a v horkém omastku vysmaží. Těsto ke smažení: 1 dkg kvasnic se rozpustí v 1/2 l vlažného mléka, přidá se žloutek a tolik mouky, až vznikne husté těstíčko. Nesmí se však příliš třít, ani protloukat, ježto by se příliš táhlo.

Prvorepublikový smažák

Ideální sýr na smažák? Minimálně 40 %, ale lépe více než 45 % tuku v sušině. Ideální sýr na smažák? Minimálně 40 %, ale lépe více než 45 % tuku v sušině. Zdroj: Kamila Procházková

Ementál nebo podobný sýr nakrájíme na pravidelné plátky a omočíme je v osoleném vejci. Potom v rozstrouhané housce a opékáme je v rozpáleném omastku. Vyndáváme je velmi opatrně dírkovanou lžicí, neboť jsou velmi křehké. Podáváme je s černým chlebem nebo s toasty.

Akční letáky