Že nejste zrovna kuchař roku? Nevadí. Tenhle recept na lahodný chleba zvládne opravdu úplně každý. Ještě budou všichni překvapení, jak jednoduše a za krátkou dobu se dá upéci křupavý chléb. Pokud patříte mezi milovníky pečiva, jistě se vám to vyplatí i finančně.

Ingredience na domácí chléb stojí doslova pár korun. Potřebujete jen půl kila hladké mouky (můžete použít i hladkou chlebovou), balíček sušeného nebo čerstvého droždí, dvě lžičky soli, jednu lžička kmínu, 300 ml teplé vody a dvě lžičky octu.

Postup je následující. Ideální je kuchyňský robot, ve kterém můžete smíchat všechny sypké ingredience a následně do směsi přidáte vodu s octem. Opět promíchejte a nechejte 30 minut kynout.

Upéct chleba zvládne i kuchař amatér

Po půl hodině opět zamíchejte a vytvarujte šišku, na pečícím papíru nechte kynout zhruba hodinu pod utěrkou. Jakmile chleba vykyne, je připravený k pečení. Rozpalte troubu na 230°C. Nezapomeňte do ní vložit pekáč i s víkem.

Jakmile bude vše dostatečně prohřáté, vložte do nádoby, kterou vystelete pečícím papírem, chleba. Pečte s přikrytým víkem při 230°C na 20 minut. Poté víko sundejte a pečte dále pět až deset minut nebo do té doby, než se vám bude zdát kůrka zlatavá. Po dopečení chleba potřete vlažnou vodou a nechejte vychladnout.

Uvidíte, že po chlebu se jen zapráší. Koneckonců je to jeden z nejoblíbenějších druhů pečiva v Česku. V současné době se u nás denně upeče cca 1 milion kusů chleba. Ročně je to zhruba 300 tisíc tun. Obecně máme jednu z nejpestřejších nabídek chlebů.

Proč se chlebu říká chleba?

„Počátky vzniku chleba spadají do období neolitu, tedy až 10 000 let př. n. l. Člověk nejprve sbíral a jedl zrna, pak si je díky ohni mohl i opražit. Následovalo drcení obilných zrn v hmoždíři a primitivních mlýncích, z čehož se připravila kaše,“ píše se na stránkách Akademie kvality.

„Ze směsi se pak daly na rozpálených kamenech upéct placky. Různé přípravy a typy chleba si v minulosti vyráběly všechny vyspělé kultury – Egypťané, Řekové, Féničané, Židé apod. Na našem území byla nejstarší pec na pečení chleba objevena v Bylanech u Olomouce. Předpokládá se, že pochází z období 4 800 - 4 600 př. n. l.,“ dozvíte se v textu.

Zajímavé také je, proč se chlebu říká chleba. Původ hledejte v pragermánském slovu „hlaiba“, jenž se za století vyvinulo na „chléb“, resp. „chleba“.

Zdroje: toprecepty.cz, akademiekvality.cz