Pokud chcete servírovat na vánoční stůl dokonalý bramborový salát, měli byste vsadit na kvalitní domácí majonézu. Nemějte obavy ze zdlouhavé a složité přípravy, jsou to jen pověry. Věřte, že ani nejkvalitnější majonéza z obchodu není nikdy lepší než ta, kterou si doma poctivě připravíte. A pokud využijete tipy ostříleného šéfkuchaře a porotce populární soutěže MasterChef Česko Jana Punčocháře, nemůžete nikdy šlápnout vedle. „Stačí jen dodržet postup a povede se to každému,“ říká.

Jak připravuje domácí majonézu Roman Paulus se podívejte se v tomto YouTube videu na kanále Kuchyně Lidlu:

Zdroj: Youtube

Původ majonézy? Toť otázka!

Majonéza vznikla původně jistě v Evropě, ale jestli to bylo ve Španělsku nebo Francii, není zcela jasné. Údajně byla poprvé připravená na ostrově Menorca v 18. století. Ovšem v té době byl ostrov pod nadvládou Francie, z čehož vyplývá, že byla velice oblíbená ve francouzské kuchyni.

Vždy kvalitní suroviny

Podle Jana Punčocháře je vždy pro uspokojivý výsledek důležitý výběr kvalitních surovin: „Na to lidé často zapomínají a snaží se trochu ušetřit. Věřte tomu, že výsledek nebude stát za to.“ Využijte tedy vždy domácí zdroje nebo nakupujte u farmářů.

Pozor na správnou teplotu

Stejně tak je velice důležité dbát na teplotu, ve které budete jednotlivé ingredience využívat. „Na to si musíme dát skutečně pozor. Teplota žloutku musí být stejná jako teplota oleje. Jinak se nám nespojí dohromady,“ vysvětluje oblíbený šéfkuchař.

Kolik oleje

Upozorňuje také na správné množství oleje, kdybyste ho použili víc, než je potřeba, přišli byste nejen o správnou konzistenci, ale i o lahodnou chuť. Jan Punčochář radí, že do salátu je vždy lepší připravit majonézu poněkud řidší, protože brambory ji do sebe „natáhnou“.

Domácí majonéza podle Honzy Punčocháře

Nejprve pečlivě prošlehejte 1 syrový vaječný žloutek s 1 lžičkou hořčice, špetkou soli, pepře a cukru. Následně přidejte postupně po kapkách 125 až 150 ml oleje a postupně jej do směsi zašlehávejte, dokud nedosáhnete požadované konzistence. Přidejte také dle chuti pár kapek octa. Hotovou majonézu nechte zchladit v lednici.

Související články

Zdroje: www.toprecepty.cz, www.slate.com, www.apetitonline.cz