Svátek preclíků vznikl v USA

Guvernér Pensylvánie Edward Gene Rendell v roce 2003 vyhlásil 26. dubna dnem preclíků. Záměrem byla oslava preclíku symbolem ekonomické prosperity a historie USA. A proč právě Pensylvánie? V tomto státě bylo mnoho přistěhovalců z německého prostředí a Holandska. Ti si s sebou přinesli tradici pečení preclíků. Preclíky se staly velice oblíbenou pochutinou po celé Americe. V dnešní době se až 80 % produkce preclíků v USA peče právě v Pensylvánii. Dokonce v roce 1993 bylo v Philadelphii založeno soukromé muzeum preclíků.

Kde se vůbec preclíky vzaly?

Preclíky mají charakteristický tvar skládající se ze dvou provázaných kruhů a dvou konců, které jsou stočeny do tvaru uzlu. Původ této pochutiny není přesně známý. Pravděpodobně preclíky vznikly v německy mluvících zemích a původně v sobě zřejmě nesly náboženské poselství. Tvar preclíku prý symbolizuje překřížené ruce k modlitbě a tvar pečiva je symbolem odmítnutí hříchu.

Mniši preclíky rozdávali jako odměnu dětem, které se naučily modlitbu. Další legenda zmiňuje německého pekaře, který byl odsouzen k trestu smrti. Dostal však poslední šanci. Když upeče chleba, kterým prosvítí třikrát světlo, bude omilostněn. Tehdy se zrodilo pečivo ve tvaru preclíku.

V Bavorsku někteří věří, že preclík má tvar velkého písmene „B“, což má symbolizovat počáteční písmeno názvu země Bavorsko (Bayern). Ať tak či onak, preclík je symbolem německé, především bavorské, kuchyně s téměř tisíciletou historií. Němci si svůj svátek piva Oktoberfest nedovedou bez nich představit. Preclíky potkáte po celém světě. V některých zemích, díky svému tvaru, jsou symbolem prosperity, štěstí, přátelství a lásky. Například ve Švýcarsku novomanželé společně přelamují preclík ve tvaru srdce na důkaz oddanosti.

Oslavte den preclíků

Jak oslavit den preclíků? No, přece jejich pečením. Jak na to, se podívejte ve videu:

Zdroj: Youtube

K přípravě domácích preclíků budete potřebovat 350 g hladké mouky, 60 g tuku, 1 žloutek kostku droždí, lžičku cukru na kvásek a asi 1/8 l mléka.

1. Z droždí, cukru a trochy vlažného mléka uděláte kvásek.

2. Těsto zadělejte z mouky, tuku, žloutku, kvásku, soli a mléka. Vše necháte asi hodinu kynout na teplém místě.

3. Vykynuté těsto si dejte na pracovní plochu, rozdělte na deset kousků. Utvořte válečky a z nich upletete preclíky, které opět nechte nakynout pod utěrkou, aby pečivo neoschlo.

4. Mezitím v širokém kastrole přiveďte k varu dva litry vody se 100 g jedlé sody. Preclíky do vroucí lázně namočte na pět vteřin. Díky louhování v sodové vodě získají preclíky po upečení typickou zlatavě hnědou barvu.

5. Po vyjmutí nechejte oschnout na pomaštěném plechu. Poté potřete rozšlehaným vejcem, posypte vločkovou solí. Podle vašich preferencí ozdobte kmínem, mákem použijte různá semínka, která máte rádi. Pečte na 200 stupňů asi 15 minut.

Vyzkoušejte, příště si určitě zaděláte na dvě dávky preclíků. Tato křupavá pochoutka se hodí k pivu, vínu, lze je přikusovat s různými pomazánkami, dipy nebo jen tak, namísto nezdravých chipsů. Sladkou formu preclíků připravíte tím, že je pocukrujete nebo namočíte do cukrové polevy, polejete sirupem, medem nebo čokoládou. Na Vánoce se pečou preclíky z perníku. Dobrou chuť!

Zajímavost o preclíkách

Věřili byste, že se k výrobě preclíků používá louh - hydroxid sodný? Koncentrovaný louh je nebezpečná žíravina, která se používá v chemickém průmyslu, na výrobu mýdel, dezinfikuje vodu. Doma louh možná používáte na vyčištění trubek odpadu. V textilním průmyslu je uplatňován na činění kůží. A přesto se zředěný louh v potravinářském průmyslu používá například na preclíkové pečivo, aby mělo sametově hnědou kůrku. Nemusíte se ovšem bát. Při procesu pečení se hydroxid sodný působením tepla mění na neškodnou sodu. Pro naše potřeby stačí, když si preclíky namočíme na pár vteřin do vody obohacené o jedlou sodu.

Související články

Zdroje: www.toprecepty.cz, www.youtube.com, www.igurmet.cz, www.iprima.cz