Coleslaw je jeden z nejoblíbenějších salátů, který je zároveň velmi jednoduchý na přípravu a nezatíží vás ani finančně. Skládá se jen z několika ingrediencí, které jsou však plné vitamínů a dalších, našemu tělu prospěšných látek. Navíc je křehký, jemný a osvěží. Dá se pojídat jen tak samotný, anebo může být i skvělou přílohou k masu. Jak si tedy připravit dokonalý coleslaw v domácích podmínkách?

Inspirovat se můžete na videu zde:

Zdroj: Youtube

Začněte přípravou zelí

Očistěte si hlávku zelí od zvadlých povrchových listů, rozkrojte ji nožem na dvě poloviny, pak na čtvrtky a vyřízněte košťál. Zbytek zelí buď nožem, nebo pomocí robota, posekejte na jemné nudličky. Ve výsledku byste měli mít 1 kg zelí, což bude porce tak pro 4 až 5 osob. Přestože dnešní vymoženosti značně usnadňují práci, dejte však na tip zkušených kuchařů a zelí krájejte pomocí ostrého nože. Docílíte tak lepší křupavosti salátu.

Zelí je nutné prosolit

Nakrájené zelí vložte do velké mísy a smíchejte s ½ lžičkou soli. Nejlépe rukama, aby se sůl dostala opravdu přímo do zelí, čemuž pomůžete lehkým promačkáváním. Zelí se díky soli proleží, pustí šťávu a bude příjemně křupavé. Poté nechte na 30 až 60 minut v lednici. Po uplynutí této doby přebytečnou vodu ze zelí důkladně vymačkejte.

Mezitím si připravte další zeleninu

Budete potřebovat 200 g mrkve, kterou zbavte zelených konců, které jsou mimo jiné velice zdravé a můžete je používat stejně jako pažitku či jiné zelené bylinky. Mrkev nastrouhejte na struhadle na jemné nudličky.

To samé platí i o celeru, kterého si připravte také 200 g, a to stejným způsobem jako mrkev. Další ingrediencí je 1 cibule, kterou si stačí pokrájet na jemné drobné kousky. Veškerou zeleninu přimíchejte k zelí a nejlépe opět propracujte směs rukama.

Nastává fáze dochucování

Příprava zálivky, která dá zelenině odpovídající chuť, je důležitá. Základ tvoří 125 g kvalitní majonézy, 2 lžíce octa, stejné množství cukru, šťáva z 1 citronu a špetka pepře. Veškeré ingredience řádně promíchejte a vmíchejte zálivku do salátu.

Pár malých triků pro gurmánskou dokonalost

Raději než obyčejný klasický ocet, použijte jablečný, vinný či rýžový. A pokud chcete, aby se vám dokonale rozpustil cukr, sáhněte docela určitě po moučkovém. V případě, že zatoužíte po lehčí variantě salátu, můžete majonézu nahradit kysanou smetanou nebo ještě lépe bílým jogurtem.

Coleslaw potřebuje čas

Pokud si chcete opravdu užít dokonalé chuti tohoto salátu, dejte ho ještě alespoň na půl hodiny do lednice. Jednotlivé chutě se budou mít čas vzájemně propojit a vy jistě sklidíte od všech strávníků pochvalu. A když se náhodou stane, že ho všechen nedojíte, máte skvělou svačinu do práce na druhý den, která vás nabije energií, a hlavně teď tolik potřebnými vitamíny.

Zdroje: www.chadsbbq.com, www.recepty.cz, www.prozeny.cz